Извор: РТС

Мундобаскет - Канада и Немачка у полуфиналу, Србији карта за Париз

Репрезентација Немачке савладала је селекцију Летоније 81:79 у четвртфиналу Мундобаскета и играће полуфинални дуел против тима САД-а. Канађани су победом над Словенијом 100:89 заказали дуел са Србијом.

Екипа Канаде славила је 100:89 против Словеније у последњем четвртфиналу Мундобаскета. Играће против Србије, која је упала међу два европска тима са директним пласманом на Олимпијске ирге.

Пет минута до краја - 94:81

Канађани се распуцали и стигли до убедљивог вођства, Словенци су се више жалили судијама него што су обратили пажњу на игру. Остаје прилику Словенији да направе велики преокрет у финишу.

Дончић је искључен због две техничке грешке.

Крај друге четвртине, Канада - Словенија, 50:50

Нису искористили последње нападе играчи обе селекције.

Гилџес-Александер био је најефикаснији у тиму Канаде са 13 поена, а у Словенији најбољи је био Дончић са 17 поена, од тога постигао је две тројке из четири покушаја.

Словенија делује стабилније, док је Канада одлична у офанзиви, у наставку утакмице сигурно ће бити присутна неизвесност и велика борба на терену.

19' Нерешено на минут до краја друге деонице, Канада - Словенија 50:50

Велики број поена постигне су обе селекције у прве две четвртине.

Остао је још непун минут до полувремена, а следећи напад ће имати репрезентација Канаде која је затражила тајм-аут како би припремила наредну акцију.

18' Канада одржава предност, Канада - Словенија 48:45

Упркос налетима Словеније предвођеним Луком Дончићем који је постигао 10. тројку за свој национални тим, Канађани одлично игром у нападу одржавају предност.

Остало је још два минута до краја друге деонице.

EPA-EFE/ROLEX DELA PENA

16' Канада у налету, Канада - Словенија 44:40

Серијом од седам поена Канада стиже до предности на мечу.

Лука Дончић је претходно добио техничку грешку због приговора судији.

15' Словенија одлична за три поена, Канада - Словенија 36:38

Словенија има висок проценат шута за три поена, чак 75%. 12 пута су покушали и девет пута били прецизни изван линије 6,75.

12' Атрактивна и снажна игра, Канада - Словенија 34:32

Висок интензитет игре. Не одустају од атрактивних, али често импровизованих напада. Дефанзивно обе екипе нису на врхунском нивоу, међутим до су првих 12 минута игре надоместили игром у нападу.

Словенија је постигла седам тројки, а Канада два мање.

Навијачи Словеније, тј. Луке Дончића

Почела је друга четвртина

Крај прве четвртине, Канада - Словенија 26:24

Канада је у финишу првог дела игре стигла до вођства од два поена. Током већег дела прве деонице меч је био уједначен, а претходно је почео у споријем ритму.

Гилџес-Александер је уписао осам поена, Дончић у редовима Словеније имао је поен мање.

5' Уједначен дуел, Канада - Словенија 12:12

Траје велика борба на мечу Канаде и Словеније. Резултат је уједначен на средини првог полувремена.

Дончић је шутнуо 61. слободно бацање, а погодио је 48.

2' Спорији почетак меча, Канада - Словенија 4:6

Прва два минута утакмице протекла су у нешто споријем ритму.

Словенци су постигли две тројке, прво је Николић био прецизан, а затим Дончић у препознатљивом маниру с кораком уназад.

Почео је меч

Састави тимова

Канада: Брукс, Пауел, Олиник, Барет, Гилџес-Александер;

Словенија: Николић, Тоби, Драгић, Препелич, Дончић.

Загревање, а затим почетак дуела

После 10 година састају се Канада и Словенија.

Канађанима је седми пут да се налазе међу осам најбољих екипа на свету. Словенија је у другом четвртфиналу, а 2014. године су заузели седмо место и то им је најбољи пласман.

Индонирање химни

Почело је интонирање химни Словеније, а потом и Канаде.

Лука Дончић против Шај Гилџос-Александера

Најбољи поентер, скакач и асистент у тиму Словеније је Лука Дончић. Просечно је бележио 26,4 поена, 7 скокова и 6,8 асистенција по мечу.

Иста је ситуација и у тиму Канаде. Шај Гилџос-Александер је бележио 23,8 поена, 6,6 скокова и 5,2 асистенције по утакмици.

Нема сумње да ће њихова ефикасност утицати на крајњи резултат дуела.

По један пораз до четвртфинала

Кадана и Словенија уписале су по један пораз на путу до четвртфинала на Светском првенству у кошарци.

Бразил је био бољи од Канаде, а Немачка од Словеније.

Арена "Азија" у Манили

Као и на претходном дуелу, меч Канаде и Словеније биће одигран у Манили у арени "Азија".

Судије меча биће Роберто Васкез из Порторика, Мануел Мацони из Италије и Гатис Салинс из Летоније.

Уколико Канада савлада Словенију - "орлови" ће обезбедити такмичење на Олимпијским играма које се одржавају наредне године у Паризу.

У супротном, екипа Светислава Пешића морала би да тријумфује против Словеније или у мечу за треће место, уколико се на другој страни нађе европска селекција.

Наредни меч Канада - Словенија

Последњи четвртфинални дуел одиграће се између Канаде и Словеније од 14.30.

Победник меча играће против Србије у полуфиналу Светског првенства.

Још једна репрезентација међу четири најбоље на свету

Крај летонске бајке, Немачка је поновила успех из 2002. године

Кошаркаши Немачке су победом над Летонијом изборили полуфинале Мундобаскета.

Немачка је поновила успех из 2002. године када је тим предвођен Дирком Новицким играо полуфинале Светског првенства у кошарци, а касније и освојио бронзану медаљу.

Немачка ће се за улазак у финале борити против селекције САД која је претходно била боља од Италије.

Тим Летоније завршио је учешће у четвртфиналу Мундобаскета у свом дебитантском наступу на смотри најбољих селекција света.

Утакмица између Немачке и Летоније почела је у нешто споријем интензитету, разменом поена и резултатским егалом. На полувремену Немци су имали два поена предности.

Међутим, почетак треће деонице донео је разиграност на обе стране. Ипак, значајније резултатске разлике није било.

У последњој деоници утакмице Немачка је заиста одлично играла у дефанзиви и све испратила у нападу. Серијом од 12:1 стекли су велику предност над Летонцима који су након тога везали три тројке и ухватили прикључак.

Неизвесна завршница окончана је неупелим покушајем Дависа Бертанса да свом тиму поготком за три поена донесе победу.

Најефикаснији у селекцији Немачке био је Франц Вагнер са 16 поена, док је Андреас Обст додао 13. У пораженом тиму најбољи је Артурс Жагарс са 24 поена, док је Давис Бертанс додао 20.

Мора се поменути неочекивана и лоша статистика Дениса Шрудера који је девет поена, а шут из игре има је 4/26, од тога осам пута је покушао да постигне три поена, али био је без успеха.

Немачка ће у полуфиналу Светског првенства у петак, 8. септембра од 14.40 играти са селекцијом САД.

Крај меча, Немачка - Летонија 81:79

Давис Бертанс је промашио шут за три поена, односно имао је шансу да Летонији донесе тријумф, ипак Немачка је изборила полуфинале Мундобаскета.

Пола минута до краја утакмице, Немачка - Летонија 81:79

Још 30 секунди је до краја меча. Немачка има напад. Очекује се добра одбрана Летоније.

39' Немачка има предност у финишу, Немачка - Летонија 79:73

Немачка има сигурну предност у финишу одлучујуће деонице. Искористили су мали фаул и очекује се да Летонци нападну противнике.

36' Серија Летоније, Немачка - Летонија 74:69

Серија од 9:0 на страни Летоније. Немачка је преузела игру Летоније с почетка деонице.

Летонци су постигли три узастопне тројке и опет доносе неизвесност.

35' Летонија се не предаје, Немачка - Летонија 74:66

Немачка је направила серију од 12:1, док Летонија у уводним тренуцима последње деонице није имала поен из игре. Међутим, тројкама Бертанса и Жагаса Летонци су ухватили прикључак и преполовили разлику.

Највећа разлика на мечу била је 14 поена у корист Немачке - 74:60.

Наставак меча доноси узбуђење, али и одговор Немачке која ће сигурно напасти противнички рекет.

Летонија у четвртој четвртини није играла агресивну дефанзиву. Обе селекције имају права на још један мали фаул.

32' Разиграна Немачка, Немачка - Летонија 70:59

Наставили су са добром игром кошаркаши Немачке у последњој деоници, док је екипа Летоније веома неорганизовано ушла у четвртину која одлучује победника.

Серијом од 8:0 у последњем кварталу отпор Летонаца је сломљен.

Индивидуалне акције и изнуђени шутеви резултирали су промашајима и већ више два минута екипа Летоније није постигла поен.

Почела је последња деоница

Немачка има први напад у последњој деоници утакмице.

Крај треће четвртине, Немачка - Летонија 62:59

На крају треће деонице Немачка има предност од три поена. Нису искористили лошу одбрану Летоније, али резултатска разлика је на њиховој страни.

Играчи Немачке који нису почели меч у стартној постави постигли су о сада 36 поена, док су противници из Летоније постигли само шест поена.

Разлика је очита и то доноси резултатску превагу, упркос Шрудеровом лошем издању.

28' Немачка долази до вођства, Немачка - Летонија 60:59

Одличну игру у нападу Немачка није до краја искористила, јер је у важним тренуцима лоше играла дефанзиву.

Бертанс је тројко ухватио резултатски прикључак екипе.

Играчи из редова Немачке који нису у стртној постави започели дуел играју боље од играча са клупе у тиму Летоније.

25' Егал меч, Немачка - Летонија 50:50

Резултат је изједначен, веома добро функционишу напади на обе стране.

Највећи број поена постигнут је управо у трећој деоници меча.

22' Енергичан наставак меча, Немачка - Летонија 40:42

У наставку дуела приметна је енергичнија игра на обе стране, Немачка не покрива добро играче Летоније који често имају отворени шут што веома добро користе у уводним тренуцима треће деонице.

Шрудер је успео да постигне и прве поене на утакмици, има 1/13 при шуту из игре.

Почела је трећа четвртина

Летонија има први напад.

Немачка има два поена предности на почетку треће деонице.

Победник дуела Немачка - Летонија играће против селекције САД у полуфиналу Мундобаскета.

Крај друге четвртине, Немачка - Летонија 36:34

Немачка на крају прве две деонице меча има предност од два поена.

Уколико је судити на осовну игре и резултата, може се рећи да ће у наставку бити неизвесна борба.

Јоханес Тиман и Андреас Обст најефисканији су у тиму Немачке са по осам постигнутих поена.

Давис Бертан је уписао 12, а Артрус Жагарс и Роландс Шмитс додали су по седам поена.

Најочигледнија одлика меча у прве две четвртине су индивидуалне акције на обе стране и слаб интензитет меча.

Мора се напоменути и лоша игра Дениса Шрудера који још увек није постигао поен, пре свега захваљујући доброј одбрани Летоније на њему, али и његовом поразном шуту из игре 0/9.

Дуел Дависа Бертанса и Франца Вагнера

20' Бертанс сјајан за три поена, Немачка - Летонија 33:34

Бертанс је постигао четврту тројку из пет покушаја и најефикаснији је играч Летоније са 12 поена.

Давис Бертанс је покретач тима, његово присуство на паркету улива поверење и самопоуздање тиму.

19' Резултатска уједначеност, Немачка - Летонија 30:31

Преузели су играчи Летоније вођство у финишу друге деонице, с тим што поене постигжу најчешће након индивидуалних акција. Велики број напада завршава се без коша на обе стране. Интензитет игре је спор.

16' Резултатски егал, Немачка - Летонија 25:24

Нису дозволили Летонци противницима да се додатно резултатски одмаку, Куруцс и Гражулис стигли су на пола коша заостатка Немачку.

Поразна статистика прати Дениса Шрудера, за сада има 0/8 у шуту из игре.

14' Летонија у проблему, Немачка - Летонија 25:20

Селекција Летоније је на шест минута до полувремена испунила бонус у фауловима, што значи да морају бити опрезни у одбрани, уколико не желе лаке поене.

Немачка наставља са добром игром у нападу и стабилном одбраном.

13' Тиман без промашаја, Немачка - Летонија 21:18

Кошаркаш Немачке Јоханес Тиман додао осам поена, а до сада игра без грешке при шуту, има 2/2 на слободним бацањима и 3/3 за два поена.

11' Преокрет Немачке, Немачка - Летонија 17:16

Немачка је за 53 секунде у другој чевртини уписала четири поена, одличном игром у нападу дошли су до резултатског преокрета.

Очекује се одговор Летоније и резултатска клацкалица у наставку друге деонице.

Крај прве четвртине, Немачка - Летонија 13:16

Летонија је била боља у првој четвртини. Шутирали су 3/9 за три и 3/6 за два поена. Немачка има исти број тројки, али из седам покушаја.

Један од великих проблема Немачке у првој четвртини је одлична маркација Дениса Шрудера од Летонаца.

Летонија је добром одбраном изоловала нападе Немаца и приморавала их на индивидуалну имповизацију.

8' Завршница првог периода игре, Немачка - Летонија 8:16

Након тајм-аута Немачка је заиграла организованије у нападу, међутим убрзо су добром одбраном узвратили играчи Летоније.

Мора се истаћи незапажена улога Дениса Шрудера у првој четвртини који није постигао ниједан поен, а уписао је само једну асистенцију.

5' Бољи почетак Летонаца, 13:3

После пет минута игре Летонија има предност од седам поена, захваљујући организованим нападима. Шмитс је постигао пет, Бертанс шест, а Жагарс два поена.

Немачка покушава соло акција да изнуди прекршаје код противничких играча, али им та замисао за сада не успева.

У редовима Немачке Обст је једини стелац - постигао је тројку из два покушаја.

Селектор Немачке Гордон Херберт је затражио тајм-аут како би пресекао серију противничких поена.

2' Спорији почетак дуела, Немачка - Летонија 3:2

Утакмица је почела у споријем ритму. Укупно пет напада је завршено без коша, Немачка је пропустила три прилике, а Летонија је два пута окончала напад без поена.

Резултат је 3:2 у корист Немачке.

Први напад имаће селекција Немачке.

Стартне поставе

Немачка: Бонга, Фојтман, Тајс, Шрудер, Обст;

Летонија: Шмитс, Куруцс, Бертанс, Жагарс, Гражулис.

Последње припреме пред почетак меча

Након интонирања химни, играчи оба тима обављају загревање и последње припреме пред почетак меча.

Интонирање химни, затим почетак утакмице

Играчи су на паркету, почиње интонирање химни, а затим следи почетак дуела између Немачке и Летоније.

Судије меча Немачка - Летонија

Правду на утакмици Немачке и Летоније делиће европске судије.

Антонио Конде из Шпаније, Јохан Росо из Француске и Мартин Вулић из Хрватске.

Арена "Азија" домаћин меча

Арена "Азија" прима 15.000 посетилаца за кошаркашке мечеве, спољашњост је у облику ока. Хала је отворена 2012. године.

Служи као једно од дворана за играње утакмица у домаћим кошаркашким такмичењима, а у њој се одиграло и Азијско првенство у кошарци. Тада је финале између Филипина и Ирана одиграно пред 19.989 гледалаца.

НБА лига је одабрала ову арену да прву предсезонску утакмицу у југоисточној Азији у октобру 2013. године одиграју Хјустон и Индијана.

Завршница Мундобаскета игра се управо у овој хали се од 5. до 10. септембра управо у овој хали.

Летонија четврта на турниру у шуту за три поена

Летонија је четврта најбоља екипа при шуту за три поена на турниру са 40,2% успешности, остваривши највише тројки током турнира - 66 илити 13,2 по утакмици.

Против Либана постигли су чак 18 тројки.

Немачка не заостаје много са 39,1%, односно са 12,6 по утакмици, укључујући 20 тројки датих Грузији.

Немачка је, трећа на Мундобаскету по броју украдених лопти са 9,6 по утакмици.

Шрудер против Жагарса

Денис Шрудер је у тиму Немачке био један од најбољих играча у досадашњем делу Мундобаскета.

Организатор игре Немачке просечно је бележио 19,8 поена и 6,8 асистенција по утакмици за нешто више од 26 минута у игри.

Поред лидера Немачке издвајоли су се и Мориц и Франц Вагнер који је притом одиграо само један меч на турниру, условљен повредом скочног зглоба.

Летонија ће вероватно покушати да успори игру Немачке.

Један од најважнијих играча Летоније је бек Артурс Жагарс који је за 24 минута у просеку бележио 3,8 скокова на мечу, али и 5,6 асистенција, односно 12,8 поена.

Не треба заборавити и Дависа Бертанса који искуством и добрим шутерским способностима може пореметити игру Немачке.

Летонија, пријатно изненађење Мундобаскета

Летонија наставља да пише блиставу историју. У првом наступу на Светском првенству стигли су до четвтфинала, а претходно су били бољи од великих фаворита као што су Француска и Шпанија.

Француску су савладали у групној фази такмичења и тиме окончали њихово даље такмичење на Мундобаскету.

У наставку турнира Летонија је била боља и од актуелног светског првака тима Шпаније.

Може се рећи да Литванија поседује мањи идивидуални таленат од Немачке, али играју веома организовано и пожртвовано.

Немачка у покушају да понови успех из 2002. године

Немачка је на Евробаскету 2022. године завршила на трећем месту, а на овогодишњем Мундобаскету нису доживели пораз.

Против Летоније бориће се за пласман у полуфинале Светског првенства, други пут у историји, после 2002. године када су освојили бронзану медаљу.

Дирк Новицки је тада водио тим и изабран је за МВП такмичења.

Србија и Сједињене Државе обезбедиле полуфинале

Кошаркаши Србије и Сједињених Америчких Држава изборили су пласман међу четири најбоље репрезентације на Светском првенству у кошарци.

Србија је била боља од Литваније, а Америка је савладала Италију.