Извор: РТС

Партизану измакао фајнал-фор Евролиге, Реал великим преокретом до историјског тријумфа

Кошаркаши Партизана поражени су у Мадриду 98:94 у одлучујућој утакмици за пласман на фајнал-фор Евролиге. Црно-бели одиграли феноменално прво полувреме, имали 18 поена предности, али су се Мадриђани вратили и дошли до великог тријумфа у неизвесној завршници меча.

Партизан за длаку промашио завршни турнир, остаје утисак да су црно-бели могли више

И пре прве утакмице четвртфиналне серије било је јасно да нас у дуелу Реала и Партизана очекује спектакл, а све око дуела две велике екипе било је историјски.

Реал је на крају направио преокрет, од 0:2 стигао је до 3:2 и постао прва екипа у историји Евролиге која је у томе успела.

"Краљевски клуб" је заслужио да се нађе на фајнал-фору, али не би било нимало незаслужено да су се тамо нашли изабраници Жељка Обрадовића.

Партизан је и у одлучујућем мечу био бољи ривал током већег дела утакмице, још једном испустио велику предност (слично као у трећем мечу серије у Београду) и просто дозволио надахунтом противнику да дође до великог тријумфа.

Црно-бели су одиграли фантастично прво полувреме. Одбрана је била на високом нивоу, а шутери у нападу веома расположени за игру.

Посебно је мотивисан био капитен Кевин Пантер, који се вратио на терен после две утакмице суспензије због туче у другој утакмици серије.

Американац са српским пасошем убацио је Реалу 28 поена (седам тројки), али је у последњем нападу црно-белих промашио тежак шут за продужетак.

Реал је био на коленима у првом полувремену. Зонбска одбрана Ћуса Матеа није дала резултат захваљујући сјајном шуту црно-белих за три поена, па је Партизан у првом полувремену стекао 16 поена предности.

Максимално вођство црно-бели су имали на старту другог полувремена, плус 18, али је Реал успевао да из минута у минут топи предност гостију и средином последње деонице дође и до вођства.

Главну улогу у томе имали су најискуснији играчи - Серхио Родригез, Серхио Љуљ и Руди Фернандез.

Ћаћо је био други стрелац екипе са 19 поена (Муса убацио 20), Љуљ је у кључним моментима погађао важне шутеве, док је Руди свој допринос дао у фази одбране.

Управо је Ћаћо изнудио последње две личне грешке Смаилагића, који је у појединим тренуцима био главна снага на терену гостујуће екипе.

Своју величину Партизан је показао у финишу меча, када је Реал стекао 9 поена предности. Када је изгледало да је утакмица резултатски решена, црно-бели су се још једнпом вратили и имали шут за продужетак.

Поред најефикаснијег Пантера, Егзум је убацио 16 поена, Лесор 13, а Папапетру 10.

Велика штета за херојску сезону београдског тима, која се после осам година вратила у елиту и на најбољи могући начин репрезентовала српску клупску кошарку.

Све честитке и за Жељка Обрадовића, који је тек други пут у богатој каријери поражен у четвртфиналној серији Евролиге.

Утисак је да је Партизан пропустио велику прилику да савлада најтрофејнији европски клуб, а највећа прилика прошуштена је у трећој утакмици, када црно-бели нису успели да нокаутирају грогираног противника.

Без обзира на болан пораз, Партизан своју повратничку сезону у Евролиги може сматрати веома успешном, а према незваничним информацијама црно-бели би, уз Црвену звезду, требало и следеће сезоне да наступају у елити.

Крај меча, победа Реала 98:94

Имао је Партизан прилику да дође до продужетка, али је Пантер промашио тежак шут за три поена.

На другој страни Хезоа погађа једно слободно бацање и поставља коначан резултат меча - 98:94.

Велику прилику пропустили су црно-бели да се после 13 година нађу на завршном турниру Евролиге.

40' Партизан прилази на 97:94

Тројком Зека Ледеја црно-бели прилазе на само 3 поена минуса.

До краја меча остало је 47 секунди, после тајм-аута напад ће бити за Реал.

40' Реал води 97:91

Ушли смо у последњи минут меча - Реал има 6 поена предности, напад је за Партизан.

38' Реал бежи на 95:87

Тројку сада погађа Серхио Љуљ, па Реал на два и по минута до краја има великих 8 поена предности.

36' Реал води после много времена 86:83

Тројком Серхија Љуља, Реал води први пут од прве четвртине.

34' Изједначење у Мадриду - 81:81

Потпуно су стали црно-бели у нападу, па Реал преко Родригеза долази до изједначења.

Тајм-аутом мора да реагује Жељко Обрадовић.

32' Партизан води 78:71

Сјајно закуцавање Смаилагића било је последње што је центар Партизана урадио на мечу, пошто је зарадио пету личну грешку.

После три четвртине Партизан води 76:69

Пришао је Реал на само 7 поена минуса на крају треће деонице, али Партизан и даље има предност у својим рукама.

Повредио се Руди Фернандез у финишу треће деонице, при шуту за три поена, делује као да неће моћи да настави меч.

Оно што је приметно у игри црно-белих је да је стала игра у нападу, осим шута за три поена који је и даље одличан - 12/21.

Пантер је убацио 22 поена, Егзум 13, а Папапетру и Лесор по 10.

Реал предводи Џанан Муса са 20 поена, Таварес је скупио 11.

29' Реал прилази на 75:66

Ушли смо у последњи минут треће деонице, а тројком Ћаћа Родригеза Реал после много времена прилази на једноцифрен минус.

Тајм-аут за Жељка Обрадовића.

27' Тројка Ледеја, Партизан води 72:56

На сваки Реалов напад, Партизан има одговор - Зек Ледеј погађа нову тројку за црно-беле, који поново беже на +16.

Гости тројкама одговарају на зонску одбрану Реала и то веома успешно.

Тајм-аут за Ћуса Матеа.

Матијас Лесор и Еди таварес имају по 4 личне грешке, центар Реала остао је у игри.

26' Партизан узвраћа ударац - 67:54

Серија тројки на обе стране - Ханга, Пантер, Муса, па Егзум. Партизан поново има 13 поена предности.

Црно-беоли тројке у досадашњем делу меча шутирају 10/16.

25' Реал смањује на 61:51

Покушава Реал да убрза игру и тако стигне високу предност Партизана. Црно-бели се на другој страни труде да спусте темпо утакмице и нападе завршавају у последњим секундама.

Тројком Ханге, Реал прилази на само 10 поена минуса.

21' Настављен је меч у "Визинк центру"

Полувреме, Партизан води у Мадриду 55:39

Фантастично прво полувреме Партизана у Мадриду - екипа Жељка Обрадовића убацила је 55 поена Реалу на њиховом терену!

Црно-бели су тројкама потпуно разбили зонску одбрану Мадриђана - 7/12. Поред тога, гости су савршено користили велики број фаулова "краљевског клуба" - 16/16.

Велика је нервоза међу домаћим кошаркашима, као последица сјајне игре Партизана на оба краја терена.

Пантер је већ убацио 16 поена, Нанели има 9, а Лесор 8. На другој страни Муса је постигао 9, а Вилијамс-Гос 8 поена.

Црно-бели имају више скокова и асистенција од противника и само једну изгубљену лопту у првих 20 минута утакмице.

18' Партизан бежи на 47:35

Тројком Нанелија, Партизан први пут на мечу има 12 поена предности.

16' Црно-бели на +9, нови тајм-аут за Матеа

После закуцавања Папапетруа, Партизан други пут на мечу има максималних +9.

Ћус матео тражи и други тајм-аут у првом полувремену.

Грчки кошаркаш је са 7 поена други најефикаснији у тиму црно-белих, Нанели и Егзум додали су по 6.

На другој страни, Муса има 7 (5 са пенала), Таварес 6.

16' Партизан води 37:30

Пришао је Реал, али тројком Нанелија Партизан поново бежи на +7.

Покушава Матео поново да збуни црно-беле зонксом одбраном, што му је донекле и пошло за руком.

Таварес прави трећу личну грешку, а због приговора техничку грешку зарадио је тренер Реала.

12' Партизан се одлепио на 32:25

Одлична два минута на старту друге четвртине доносе Партизану седам поена предности.

Пантер је ушао у серију - везао је две тројке и стигао до 11 поена.

Мадриђани врше велики притисак на судије, због чега је клупа домаћих добила техничку грешку.

Тајм-аутом мора да реагује Ћус Матео.

После прве четвртине Партизан има предност 23:22

Врло неизвесна прва деоница коју су обележила слободна бацања на обе стране - Реал је извео 10, Партизан 8.

Црно-бели су на почетку меча зауставили Тавареса, који је ван игре због две личне грешке, колико имају и Ханга и Фернандез.

И даље само једна погођена тројка на мечу, Папапетру је био прецизан.

Потпуни егал на терену, али чини се да црно-бели контролишу ритам меча.

8' Црно-бели воде 19:16

Резултатска клацкалица у Мадриду, екипе се смењују у вођству, али Партизан чува минималну предност.

Прву тројку на мечу погодио је Папапетру, а почетак меча обележио је и велики број прекршаја (Реал направио већ 7).

Црно-бели су погодили свих 6 слободних бацања, Реал свих 8.

6' Партизан води 10:8

Чувају црно-бели минималну предност. Мадар је убацио 4 поена, по 2 Смаилагић, Папапетру и Пантер.

После првог телевизијског тајм-аута на линију за слободна бацања ће Адам Ханга.

4' Тврд почетак меча - 6:4

Мало поена на старту утакмице, после три минута игре Партизан води 6:4.

Смаилагић је одлично почео дуел, на обе стране терена. Таварес је постигао сва 4 поена за Мадриђане.

Пантер је погодио први шут на мечу, што може много да значи на пољу самопоуздања.

1' Почео је меч У Мадриду

Први напад имаће домаћи кошаркаши.

Партизанових стартних 5

Жељко Обрадовић почиње утакмицу са петорком Мадар, Пантер, Папапетру, Ледеј и Смаилагић.

Стартна петорка Реала

За Реал утакмицу почињу Ханга, Вилијамс-Гос, Муса, Ндиаје и Таварес.

И црно-бели спремни за меч

Излазак на терен кошаркаша Реала

Пантер се враћа у тим Партизана

Капитен црно-белих одрадио је две утакмице суспензије, због туче у другој утакмици у Мадриду, па ће предводити тим Жељка Обрадовића у мајсторици.

Последње загревање играча два тима пред дуел

Поново организовано гледање утакмице на Калемегдану

Као и претходне две, пету утакмицу четвртфиналне серије Евролиге навијачи Партизана моћи ће да прате на видео-биму на теренима црно-белих на Калемегдану.

Судије на утакмици

Украјинац Борис Рижик, Летонац Олегс Латишевс и Француз Мехди Дифала суде пети меч између Реала и Партизан.

У Мадриду се пише историја

Никада у историји Евролиге није се десило да гостујући тим победи у мајсторици за одлазак на фајнал-фор.

С друге стране, ниједна екипа није победила серију на три победе када је губила 2:0 после прва два меча.

Srdjan Stevanovic/Starsport

Партизан се узда у искуство и знање Жељка Обрадовића

Поред снаге колектива, главна узданица црно-белих је Жељко Обрадовић. Најтрофејнији

европски тренер девет пута је био шампион Европе, а учествовао је на 18 завршних турнира елитног клупског такмичења.

Жоц је само једном у каријери поражен у четвртфиналним серијама Евролиге, 2006. године са Панатинаикосом.

Црно-бели без Аврамовића, Реал без Дека и Јабуселеа

Партизан ће у Мадриду бити ослабљен неиграњем српског репрезентативца Алексе Аврамовића, који је у петак оперисао повређену шаку.

На другој страни неће бити Гершона Јабуселеа, због туче у финишу другог меча, али ни Габријела Дека, који је се озбиљније повредио у последњем дуелу две екипе у Београду.

Историја међусобних дуела на страни Реала

Две екипе одиграле су 22 међусобна дуела у историји, а краљевски клуб убедљиво води у победама 17 према 5.

Црно-бели су ове сезоне први пут победили Реал у Мадриду и то два пута у три дана, после чега су повели 2:0 у четвртфиналној серији.

Тријумфима у Београду, Реал је дошао до изједначења и мајсторице на свом терену.

Реал и Партизан у одлучујућем мечу за одлазак на фајнал-фор

Кошаркаши Реала и Партизана у "Визинк центру" играју пети одлучујући меч четвртфиналне серије Евролиге. Резултат у серији је изједначен 2:2, па ће победник ове утакмице играти на фајнал-фору у Каунасу (19-21. мај).