Извор: РТС

Партизан поразом од Динама у Београду окончао пут ка Лиги шампиона

Фудбалери Партизана поражени су у реванш сусрет другог кола квалификација за Лигу шампиона од кијевског Динама са 3:0. Укупним резултатом 9:2, украјинска екипа је дошла до треће рунде, а Партизан ће се преселити у квалификације за Лигу Европе.

Фудбалери Партизана промовисали су дресове за нову сезону на мечу против Динама, али их неће носити у наставку такмичења у квалификацијама за Лигу шампиона. Другим поразом од екипе из Кијева окончали су пут ка елитном европском надметању и преселиће се у стазу која води у Лигу Европе.

Динамо Кијев био је веома убедљив против Партизана, укупним резултатом 9:2 елиминисао је вицешампиона Србије и изборио трећу рунду квалификација за Лигу шампиона. Украјински тим играће против Фенербахчеа.

Утакмица у Београду одиграна је пред празним трибинама на стадиону Партизана, а црно-бели су још једном оставили слаб утисак. Недовољно залагање играча на терену и ангажованост била је приметна од почетка дуела. Фудбалери Динама били су мирни, понајвише због убедљивог резултата из пољског Лублина - 6:2, те нису иницирали нападачку игру.

Партизан је одбрамбено почео меч, пратио је игру противника, али није ништа чинио да преузме контролу.

Вођство Динаму донео је Андриј Јармоленко у 17. минуту и то после неспоразума између Алда Калулуа и Леонарда Овусуа. Нападач гостију стигоа је до лопте и лако савладао голмана домаћих.

Црно-бели ни после примљеног гола нису показали заинтересованост за изједначујућим голом. Динамо је правио кратке пасове и био веома сигуран.

Прво полувреме прошло је готово без иједне прилике црно-белих. Међутим у другом делу игре, екипа Александра Станојевића показала је бољи приступ. У уводним минутима, Матеус Салдања је погодио стативу, после одличног центаршута Јурчевића са леве стране. Неколико прилика су црно-бели створили, али им је недостајао добар завршни пас.

Ипак, прилике које Партизан није успео да реализује, успео је Динамо. Светозар Марковић је у 66. минуту скривио пенал, након несмотреног старта над Владиславом Ванатом. Нападач гостију је два минута касније успео да савлада Александра Јовановића.

Како је меч одмицао, ритам игре је опадао. Током целог меча, чинило се као да се ради о пријатељском мечу, а томе је највише допринела атмосфера без навијача на стадиону. Динамо је коначан резултат поставио у финишу меча, Олександр Каравајев био је прецизан после додавања Владислава Дубинчака.

Партизан ће у квалификацијама другорангираног такмичења у Европи играти против Лугана у оквиру трећег кола. Први меч против швајцарског тима заказан је за 8. август, а други седам дана касније.

Крај меча, Партизан - Динамо Кијев 0:3

Партизан је поражен од Динама из Кијева и у реванш сусрету - 0:3.

90+3' ГОЛ! Каравајев стрелац трећег гола - 0:3

Још једна лоша кретња играча Партизана у дефанзиви резултовала је примљеним голом. Дубинчак је био одличан приликом пријема и одмах је послао лопту до стрелца гола.

90' Још пет минута до краја меча - 0:2

90' Марковић добио жути картон - 0:2

88' ВАР проверава ситуацију - нема гола

87' Офсајд, Попов је постигао гол, али не важи - 0:2

Попов је био прецизан, али је линијски судија подигао офсајд заставицу. Гол не важи.

85' Пречка коју је теже погодити него мрежу - 0:2

Пошло је за ногом Волошину оно што је теже, промашити оквир гола са два и по метра. Уместо да затресе мрежу Партизана, играч Динама је погодио пречку...

84' Идивидуалне акције Партизану не доносе ништа - 0:2

Играчи Партизана покушавају соло продорима и шутевима да угрозе гол Динама, али не успевају у тој намери.

83' Де Медина уместо Филиповића - 0:2

79' Никола Антић уместо Јурчевића - 0:2

Није желео тренер Партизана да ризикује с повредом коју је Јурчевић задобио, те ће уместо њега играти Никола Антић.

79' Ванат завршио меч - 0:2

Владислав Ванат је завршио меч, а играће Владислав Супријаха.

70' Трострука измена у Динаму - 0:2

Микола Шапаренко, Андриј Јармоленко, стрелац првог гола и Виталиј Бујалски напустили су игру. Уместо њих играће Џастин Лонвијк, Владислав Кабајев и Олександр Олијевски.

68' ГОЛ! Ванат постигао гол с једанаестерца - 0:2

Владислав Ванат је савладао голмана Александра Јовановића ударцем с пенала, иако је чувар мреже Партизана погодио страну (леву), левоноги играч био је неумољив.

68' ВАР соба потврдила пенал

66' Пенал за Динамо - 0:1

Ванат је чекао контакт с Марковићем, а капитен црно-белих је учинио старт и том приликом скривио пенал. Судија Барбу је показао на елу тачку.

64' Трострука измена у Партизану - 0:1

Алдо Калуку, Гајас Захид и Гох излазе из игре, а уместо њих играће Ксандер Северина, Бибрас Натхо и млади Немања Трифуновић.

62' Завршни пас недостаје Партизану - 0:1

Последњих пет-шест минута Партизан показује да разлика у игри у односу на Динамо Кијев није толико велика, колико показује укупни резултат.

Константни напади црно-белих не добијају реализацију, јер је завршни пас нападача домаћих лош. Понекад се чини као да се недовољно добро разумеју играчи.

58' Филиповић добио жути картон - 0:1

57' Партизан ангажованији, али нема правих шанси - 0:1

Екипа Динама је сигурна и крупним корацима корача, боље речено, трчи ка трећем колу квалификација за Лигу шампиона. Међутим, Партизанови играчи покушавају да поправе утисак из првог дела, те су нешто ангажованији, али не успевају да направе конкретну шансу.

54' Кристијан Биловар уместо Дијачука - 0:1

Кристијан Биловар ће играти центархалфа уместо Максима Дијачука.

53' Дијачук повредио раме - 0:1

Играч Динама је приликом висинског дуела са Салдањом незгодно пао и изгледа да је повредио лево раме том приликом.

Дефанзивац Динама неће наставити меч.

Волне гримасе на лицу Дијачука, а медицинско возило ће га пребацити како би му се указала прва помоћ.

Pedja Milosavljevic/STARSPORT

47' Статива спречила Салдању да постигне гол - 0:1

Све је почело грешком голама Динама када је покушао да избаци лопту... Она је дошла до Јурчевића на левој страни који је упутио добар центаршут до Бразилца Салдање који је био одличан у скоку, али се статива испречила и спасила госте изједначења.

45' Почело је друго полувреме...

Фудбалери Партизана извели су ударац са центра терена и утакмица је настављена.

Крај првог полувремена, Партизан - Динамо Кијев 0:1

Прво полувреме реванш утакмице другог кола квалификација за Лигу шампиона окончано је једним голом и то у мрежи Партизана. Укупан резултат је 7:2 у корист Динама.

Погодак за украјински тим постигао је Андриј Јармоленко у 17. минуту после неспоразума у одбрани Партизана између Овусуа и Калулуа.

Фудбалери Партизана су у првих 45 минута игре приказали лошу организацију, недовољну ангажованост и жељу за голом. Прилика готово да није било у првом полувремену.

Динамо је рутински одрађивао посао, кратким пасовима је владао тереном, али није било велике иницијативе. Екипа из Кијева има велику предност, готово ненадокнадиву.

Srdjan Stevanovic/Starsport.rs

45' Још минут игре у првом полувремену - 0:1

Да ли сте знали?

Динамо Кијев је последњи пут играо групну фазу Лиге шампиона у сезони 2021/2022. Међутим, Динамо је освојио Уефа Куп победника купова 1975. и 1986. као и Суперкуп Европе 1975. године, после две утакмице против минхенског Бајерна. То су највећи успеси украјинског клуба у европским оквирима.

37' Као да је крај утакмице, а не финиш првог полувремена - 0:1

Динамо не напада, фудбалери из Кијева се додају на средини терена и чекају грешку у кретњи противничких играча.

Екипа Партизана није довољно ангажована, иако је неспорно да постоји жеља, макар за једним поготком.

Утисак је, поред врућине у Београду, као да се ради о крају утакмице, а не финишу првог дела игре. Играчи се отежано крећу, малтене џогирају.

Северина, Натхо и Антић на загревању

Тренер Партизана, Александар Станојевић, послао је на загревање тројицу фудбалера, што говори да ће извесно доћи до промене у играчком кадру већ на полувремену.

30' Динамо рутински одрађује посао на терену - 0:1

Динамо практикује кратке пасове и тиме рутински одрађује посао, док играчи Партизана не успевају да овладају ситуацијом на свом терену.

Партизан последњи пут у Лиги шампиона у сезони 2010/2011.

Партизан је последњи пут играо Лигу шампиона сезони 2010/2011. Тада је квалификациони пут почео од јерменског Пјуника, настављен је против финског Хелсинкија, а успешно реализован у двомечу против Андерлехта.

Прошле сезоне црно-бели су елиминисани у плеј-офу за Лигу конференција од данског Нордсјеланда.

22' Партизан као да брани резултат - 0:1

Играчи Партизана нису довољно ангажовани, прате лопту и готово да ништа не чине да је одузму од ривала. Стиче се утисак као да црно-бели имају тријумфални резултат, а не да "јуре" недостатак од четири и више голова.

17' ГОЛ! Јармоленко постигао гол - 0:1

Веома лоша организација играча Партизана приликом враћања из напада у одбрану. Андриј Јармоленко је искористио ту непажњу и рутински постигао гол.

Због празних трибина, атмосфера као на пријатељском мечу

Као што је познато, трибине стадиона Партизана су празне, због Уефине казне из прошле сезоне. Из тог разлога, атмосфера је као на пријатељској утакмици, будући да се чују повици са клупа једног и другог клуба, али и договори играча.

STARSPORT

11' Играчи Динама одлично неутралишу Захида - 0:0

Један од технички најспремнијих играча у редовима Партизана Гајаса захид још увек није имао утицај на игру црно-белих, јер га противници сјајно маркирају.

Захид учествује у игри кретњом, али не и у игри с лоптом.

8' Партизан не успева да преузме иницијативу - 0:0

Приметна је жеља код играча Партизана да преузму иницијативу на утакмици, али им не полази за руком. Динамо контролише средину терена, док играчи домаћег тима смирено чекају ривале испред свог шеснаестерца.

У игри Партизана долази до промене у задњој линији када Динамо напада, јер уместо тројице постављају се петорица фудбалера у одбрани.

3' Динамо смирено почео меч - 0:0

Фудбалери Динама мирно су започели меч, без иситрених реакција у задњој линији. Играчи Партизана прате лопту, нису кренули нарочито офанзивно, али су ако се судити на основу кретње тима ангажовани.

1' Почео је меч...

Судија Барбу означио је почетак меча, а фудбалери Динама су извели први ударац са центра игралишта.

Музика са разгласа прати излазак играча...

Фудбалери домаћег Партизана и гостујућег Динама излазе на терен стадиона црно-белих... прати их музика са разгласа у виду популарних песама навијача Партизана.

Све је спремно за почетак меча

Чланови стручног штаба Партизана и Динама излазе на терен. Све је спремно за почетак меча, а трибине су празне. Ускоро се очекује и излазак фудбалера.

Партизан ће бити офанзиван

Партизан ће играти офанзивно, ако је судити на основу поставке играча. Александар Станојевић је одредио тројицу штопера - Филиповић, Мујакић и Марковић, док ће Јурчевић и Лазаревић бити у улози крилних бекова.

Ова поставка је новитет у тактици тренера црно-белих, што показује жељу за тријумфом.

Перуански фудбалер Жоао Грималдо постао је нови фудбалер Партизана, пошто је са клубом из Хумске потписао уговор на четири године.

Грималдо (22) игра на позицији крилног нападача, а пре доласка у Партизан четири сезоне наступао је за перуански Спортинг Кристал, који му је и први професионални клуб.

Екипа Динама за дуел против Партизана

Састав Партизана за меч против Динама

Партизан ће представити и дрес за нову сезону

Партизан без публике

Партизан ће играти без публике, због Уефине казне из претходне сезоне после меча са Нордсјеландом у квалификацијама за Лигу конференција.

Румуни деле правду на мечу

Правду на утакмици између Партизана и Динама делиће Румуни. Маријан Барбу биће главни, а помоћне судије Михаи Марица и Имре Ласло Бучи. Четврти судија биће Себастијан Колтеску, а у ВАР соби седеће Каталин Попа и Андреј Чивулете.

Динамо на скенеру

Премијер лига Украјине почиње 3. августа, а Динамо ће први меч играти против Олександрије. Упркос недостатку такмичарског ритма, за разлику од Партизана, кијевски тим је у припремном периоду одиграо низ квалитетних мечева.

Динамо је средином јула, закључно са 18. боравио у Немачкој и надметао се против Унион Берлина, Шалкеа, Падеборна, данског Брондбија и Мамелодије из Јужноафричке Републике. Уписали су пораз од Униона, победили су Мамелоди и Брондби, а ремије су уписали у мечевима са Шалкеом и Падеборном.

Кијевски тим у мечу против Партизана није показао завидан ниво организације, јер су постизали голове углавном после грешака противничких фудбалера. Игра у транзицији их је одликовала и углавном су шансе долазиле захваљујући лошој поставци црно-белих, а мање као плод креативности.

Неки од најистакнутијих играча Динама су Виталиј Бујалски, Володимир Бражко, Микола Шапаренко, Андриј Јармоленко и Владислав Ванат - офанзивни везни играчи и нападач. Тренер тима је некадашњи голман и легенда клуба Олександр Шовковски.

Партизан уме да преокрене резултат - сећање на Квинс парк ренџерс

Партизан је претходна три пута у мечевима против Динама излазио као поражени тим. Прве сусрете у оквиру Лиге шампиона/Купа европских шампиона српски и украјински клуб одиграли су у сезони 1976/1977.

Динамо је тада у двомечу првог кола такмичења био бољи укупним резултатом 5:0. У Београду је резултат био 2:0 за госте, а у Кијеву 3:0 за домаћи тим.

Међутим, подсећања ради, Партизану нису страни преокрети, један од најславнијих догодио се 1984. године против Квинс парк ренџерса, 7. новембра у Београду.

Црно-бели су у реванш сусрету другог кола Купа Уефа морали да надокнаде четири гола, јер су у Лондону поражени од домаћег тима са 6:2. Пред крцатим трибинама стадиона ЈНА изборили су пласман у треће коло. Познаваоци фудбала истичу да је то један од највећих преокрета у историји Партизана.

Победу против енглеског великана Партизану су головима донели Драган Манце, Драги Каличанин, Миодраг Јешић и Звонко Живковић. Црно-бели су изборили наредну рунду поменутог такмичења због бољег скора голова у гостима.

Победник против Ренџерса, поражени са Луганом

Победник двомеча ће у наредном колу играти против екипе Ренџерса. Поражени ће играти треће коло квалификација за Лигу Европе против швајцарског Лугана који је у двомечу квалификација за Лигу шампиона поражен од Фенербахчеа.

Добар почетак домаћег шампионата и лоша европска премијера

Екипа црно-белих је одлично започела сезону у домаћем првенству - победама против Напретка и Јединства и то без примљеног гола. Међутим, Партизан је на европској премијери у квалификацијама за Лигу шампиона резултатски у потпуности разочарао навијачку, али и стручну фудбалску јавност.

Тим Александра Станојевића је добро отворио меч против Динама из Кијева и имао гол предности, али је лоша организација и пад у игри резултовао поразом.

Динамо и Партизан су претходну сезону завршили на другим позицијама у домаћим шампионатима. Испред кијевског тима био је Шахтјор из Доњецка, а испред црно-белих - вечити ривал Црвена звезда.

Европски јубилеј црно-белих и реванш сусрет

Партизан је у првом мечу одиграном у пољском Лублину доживео убедљив пораз од Динама - 6:2. У реванш сусрету биће пред великим изазовом да надокнади минус од чак четири гола и то у 300. јубиларној утакмици у европским клупским такмичењима.