Извор: РТС

Србија у такмичарском ритму одлази на првенство Европе

Фудбалери Србије савладали су Шведску 3:0 у пријатељском мечу у склопу припрема за Европско првенство.

Србија је упркос подређеном положају, када је посед лопте у питању, успела да искористи готово све своје шансе, дође до важне победе и у позитивном расположењу дочека пут у Немачку.

Након утакмице против Аустрије у којој игра била поприлично безидејна, а улоге играча на терену нејасне, Србија се од самог почетка, у формацији са три дефанзивца, повукла на своју половину и прилику чекала из контре.

Швеђани су преко својих крилних играча у првих 15 минута мучили српске дефанзивце, али је реализација, на срећу "орлова", изостала.

У јеку шведских напада, Србија је у 18. минуту на себи својстен начин ипак успела да поведе. Андрија Живковић је након једне преносне лопте одлично центрирао на другу стативу, где се из другог плана убацио Сергеј Милинковић Савић и главом савладао немоћног Олсена.

Наставили су након тога изабраници Јона Дала Томасона да нападају и стварају солидне прилике, али ниједна од њих није ушла у ред оних стопостотних, те се Рајковић упркос великом броју покушаја није нашао на великим мукама.

Сличан сценарио виђен је и почетком другог дела, с тим што су напади Швеђана изгледали све опасније.

А онда их је пресекла школска акција "орлова" из 60. минута. Влаховић је одлично отворио простор и продужио акцију, коју је на Живковићев центаршут из тешке позиције у гол претворио Митровић.

Тај гол је натерао играче Шведске да крену још офанзивније у напад, што је отворило много простора за контре. Једну од првих таквих акција Србија је након веома брзе транзиције и гужве у противничком шеснаестерцу искористила и преко Тадића у 70. минуту дошла до недостижне предности.

До краја меча су се "орлови" у потпуности повукли, услед чега је ривал имао велики број изгледних прилика, али је Рајковић уз неколико одличних интервенција остао несавладан.

Србија је на тај начин покварила опроштај Златана Ибрахимовића од репрезентације Шведске, али и направила лепу увертиру пред меч са Енглеском који ће бити одигран 16. јуна у Гелзенкирхену.

Крај утакмице, Шведска - Србија 0:3

Победа Србије у пријатељском дуелу против Шведске у оквиру припрема за Европско првенство.

90' Три минута до краја утакмице - 0:3

88' Сви с нестрепљењем чекају крај меча - 0:3

Постало је помало мучно и навијачима да прате утакмицу у којој се готово ништа не дешава у последњих 10 минута игре. Изгледа да сви с нестрљењем чекају крај меча.

83' Рајковић брани маестрално - 0:3

Преград Рајковић је изузетан на голу Србије. Три пута у досадашњем току утакмице је имао сјајне реакције и то у ситуацији један на један са противничким играчима.

Још аплауза за Ибрахимовића

Опет је публика овацијама поздравила Златана Ибрахимовића који ће након завршетка утакмице имати пригодан опроштај од репрезентације Шведске.

79' Промене пред финиш утакмице - 0:3

Старфелт ће играти уместо Линделефа, а у тиму Србије изашао је Душан Влаховић уместо кога ће играти Лазар Самарџић.

Такмичарски фудбал Србије у Солни

У потпуности се распала игра фудбалера Шведске који одустају од дефанзиве након грешака на српској половини.

Србија у последњој провери показује да је кадра да ефикасно кажњава грешке противника и користи све прилике које јој се указују.

Такав приступ игри и висок ниво концентрације могу да радују навијаче, с обзиром на то да ће игра на резултат бити круцијална у веома тешка три меча која очекују екипу Драгана Стојковића.

71' Нова двострука измена у редовима "Орлова"

На клупу одлазе Сергеј Милинковић Савић и Андрија Живковић, док су на терен истрчали Вељко Бирманчевић и Лука Јовић.

Србија опет са два класична нападача са Јовићем уз Влаховића.

70' ГОООООООООЛ! Душан Тадић се уписао у стрелце - 0:3

Почело је додавањем Сергеја ка Филипу Костићу који се мучио да се ослободи лопте и постигне гол, али је лопта уз срећне околности стигла до Душана Тадића који је погодио десни угао гола.

69' Влаховић промашио и трибине - 0:2

Душан Влаховић је направио одличну реакцију испред голмана Шведске, а потом је направио велики промашај.

Права акција у правом тренутку

Коначно је Србија успела да реализује своју основну замисао.

Влаховић је пришао средини терена, повукао шведског штопера и отворио рупу у противничкој одбрани. Уследио је добар пријем и брза лопта ка Младеновићу, а у празан простор који је оставио нападач Јувентуса улетео је Митровић и у маниру најбољих голгетара, какав и јесте, матирао Олсена.

Стојковић има чиме да буде задовољан, а на играчима је да покушају да са више понављања додатно развуку противничку одбрану.

63' Стадионом се ори име гостујућег тима - 0:2

Навијачи Србије узвикују име гостујућег тима на утакмици у Стокхолму.

61' Митровић дао гол и отишао на клупу, у игри Тадић и Костић

Двострука измена у редовима Србије.

Митровић по постизању гола одлази на клупу и мења га Душан Тадић, коме је предао капитенску траку.

Уместо Филипа Младеновића улази имењак Костић.

60' ГОООООООООООООООООООЛ! Митровић, Митровић и само Митровић - 0:2

Мајсторија Александра Митровића за 58. гол у репрезентацији Србије. "Орлови" су на најбољи могући начин искористили недисциплиновану одбрану Шведске.

Митровић је уклизао на лопту коју је послао Младеновић са леве стране и затресао мрежу домаћих.

Шведска наставља да прети

Швеђани нападају са великим бројем фудбалера на српској половини и не дозвољавају "орловима" да изграде напад кроз пас.

Успела је Србија да донекле затвори бокове, те се Швеђани ослањају на ударце са дистанце у којима предњачи Кулушевски.

Нападач Тотенхема је пореклом са Охрида и често летњу паузу проводи управо у родном месту својих родитеља.

Имао је прилику да наступа за Македонију, али се одлучио за Шведску.

Навијачи лондонског тима су му убрзо по доласку посветили песму, која је препев хита легендарне шведске групе АББА - "Gimmie! Gimmie! Gimmie!".

58' Исак је опасан, али је Рајковић бољи од Буфона - 0:1

Одлична одбрана Предрага Рајковића у ситуацији један на један са Александером Исаком.

Још једна лоша поставка дефанзиваца Србије којима је Исак дошао иза леђа.

Србија одолева у наставку

Почетак другог полувремена протиче у сличном темпу као и читав први део игре.

Швеђани покушавају да кроз посед нађу рупу у одбрани српске репрезентације, али се "орлови" за сада организовано бране.

Упаривање Павловића и Миленковића, који играју један до другог, показало се као добар потез.

Исак одмах показао због чега га зову "нови Ибра"

Одмах по уласку у игру је Исак у неколико наврата намучио дефанзивце Србије својим одличним убацивањима и завидном техником.

Исак је рођен управо у Солни, где је и започео фудбалску каријеру.

Родитељи су му из Еритреје, одакле су побегли у Шведску услед дугогодишњег грађанског рата.

Најмлађи је стрелац у историји шведске лиге, али и репрезентације Шведске за коју је до сада постигао 11 голова.

Тренутно наступа за Њукасл, а играо је и за Реал Сосиједад и Дортмунд.

Воли музику и стално носи слушалице пред почетак утакмица, те стога не чуди што је често током каријере приликом седења на клупи реповао за своје саиграче.

53' Спора игра када Србија има лопту - 0:1

Веома низак интензитет игре када играчи Србије имају лопту у ногама. Игре се одвија уз велики број импровизација и индивидуалних потеза, а без правих акција које би угрозиле гол домаћег тима.

Шведска је сигурна на средини терена и лако осваја последњу трећину, међутим недостаје им убојита завршница.

49' Ништа се не мења у концепцији игре - 0:1

Србија води, Шведска тражи поравнање резултата. Иста мета, исто одстојање на почетку другог полувремена. Ни једа ни други тим нису модификовали игру у односу на први део меча.

Дефанзивна реакција Саше Лукића
starsport

Почело је друго полувреме

Србија има први напад.

Гудељ мења Лукића

Саша Лукић је изашао, а Немања Гудељ је на терену.

Промене у тиму Шведске на полувремену

Густав Нилсон је напустио терен, а уместо њега ће играти Александер Исак кога је публика поздравила овацијама и великим аплаузом.

Никлас Елијасон је завршио меч, а играће Хуго Ларсон.

Анализа првог дела

Шведска је била бољи тим у првом полувремену, упркос вођству Србије.

Од самог почетка, екипа Јона Дала Томасона преузела је иницијативу и имала значајно већи посед. Фокусирали су се превасходно на нападе преко, у добром делу првог полувремена, недовољно добро заштићених бокова српске репрезентације.

Еланга је својим продорима мучио Стојића, док се Форсберг одлично кретао и "рашивао" одбрану Србије, након чега је лопте делио бочним играчима.

Сусрела се Србија са великим бројем убацивања са стране, али је успела да преживи захваљујући добрим реакцијама штопера, али и лошим центаршутевима.

"Орлови" су искористили своју једину праву шансу и на спавању ухватили одбрану Шведске у 18. минуту када је Милинковић Савић искористио одличан центаршут Живковића.

До краја првог полувремена Србија је у неколико наврата покушала пресингом да изненади домаће, али није успела, те се фокусирала на одбрану на сопственој половини која им је омогућила да полувреме заврше без примљеног гола.

Србија није много тога показала нападачки, али има добар резултат, што ће у утакмицама Евру ипак бити пресудно.

Крај првог полувремена, Шведска - Србија 0:1

Србија води на полувремену против Шведске 1:0 у пријатељском сусрету у Стокхолму.

47' Не смете приговарати судији - 0:1

Дејан Кулушевски је показао лош спортски карактер након старта над Страхињом Павловићем.

Никола Миленковић и Страхиња Павловић су добили жути картон, због приговора судији. Кулушевски је прошао без казне.

46' Жути картон за Лукића - 0:1

Фудбалер Фулама и играч Србије добио је први жути картон на утакмици против Шведске.

45' Још три минута игре - 0:1

Играће се још три минута у првом полувремену.

45' Нешто је труло у тиму Шведске - 0:1

Тим Шведске краси безидејност и чекање противничке грешке, што се може одразити и на још један примљен гол.

Фудбалери домаћег тима играју по инерцији, почињу напад из задње линије, потом без великих потешкоћа долазе до шеснаестерца Србије, а онда шаљу центрашутеве без праве идеје. И тако 45 минута.

Швеђани опасни по боку

Велике проблеме праве шведски крилни играчи Србији.

За сада изостаје допринос Живковића и Младеновића у дефанзиви, те су Павловић и нарочито Стојић били често превише изложени.

Еланга је показао завидну брзину и продорност и подсетио због чега је важио за једног од највећих талената академије Манчестер јунајтеда у претходних неколико година.

Шведски нападач такође има фудбалске корене, с обзиром на то да је његов отац био репрезентативац Камеруна који је играо на Светском првенству 1998. године, а мајка је такође играла фудбал.

38' Шта рећи, коју поруку послати - 0:1

Игра је помало утихнула, без креација и изграђених акција у тиму Шведске која је има иницијативу. Међутим, када играчи домаћег тима дођу до шеснаестерца Србије немају праву идеју да реализују напоре и труд.

Србија дефанзивно оријентисана и даље, без претензија за још једним поготком.

Мучи се Србија да изгради напад

Мучи се Србија да организује игру приликом позиционих напада.

Митровић се спушта у средину терена како би отворио простор за Влаховића и крилне играче, али је у неколико наврата изгубио лопту услед лошег пријема.

Добра ствар за "орлове" је чињеница да нису правили грешке на својој половини, али за сада изостају пробоји по боку од којих Швеђани највише стрепе.

35' Настављен је дуел, Хијен на ногама - 0:1

Настављен је меч након двоминутног предаха.

33' Пауза за предах - 0:1

Мала пауза, због прекршаја на средини терена. Хијену се указује помоћ на терену, те је судија дозволио играчима да приђу стручном штаба, а они су узели флашице како би се хидрирали.

Србија агресивнија у наставку првог дела

Србија је знатно више изашла у другом делу првог полувремена.

Притисак се врши већ на голмана Олсена, што се није показало претерано успешно, нарочито имајући у виду превелики распон између линија који је такав притисак оставио.

Кретање без лопте и комуникација међу српским играчима није била на највишем нивоу на последње две припремне утакмице пред Евро.

28' Ето, игра се на "Френдс арени" - 0:1

Утакмица с времена на време упадне у ритам који не приказује раскошну и лепу игру, већ нешто што би могло да се зове рутински посао на терену. Спорадични напади Шведске, чврста одбрана Србије и то је све.

Сусрет челника ФСС-а са Ибрахимовићем, дрес Србије као поклон

24' Шведска напада након примљеног гола - 0:1

Фудбалери Шведске нападају након примљеног гола. Србија је дефанзивно оријентисана, чини се да је ово нова тактика селектора Стојковића који ће на генералној проби покушати да испроба још једну формацију са четири играча у дефанзиви и два нападача.

Везни ред Србије је најпроблематичнији, будући да веома лако пропушта прилику да нападне ривале на центру, то остављају крилним играчима, а онда се отвара велики простор баш на средини терена на коме Швеђани праве почетак акције.

Форсберг одличан на почетку

Играч њујоршког Ред Була сјајно се креће у првом полувремену и мучи везни ред Србије.

Форсберг је до сада одиграо 88 утакмица за Шведску и постигао 21 гол.

Иначе, шведски везњак потиче из фудбалске породице, с обзиром на то да су му и деда и отац били фудбалери.

Његова супруга Шанга такође је фудбалерка и како сам Форсберг каже - његова највећа критичарка.

Иако је у младости тренирао хокеј, Форсберг је једном приликом изјавио да би био ватрогасац или незапослен, да није постао професионални фудбалер.

Србија најбоља када напада из ваздуха

Као и у мечу против Аустрије, Србија је до гола дошла након центаршута.

Већ годинама се игра "орлова" заснива на нападима преко бока и убацивањима са стране чија је главна мета углавном Митровић, а додатна опасност за ривале су и убацивања из другог плана везних играча - какво је било Сергејово.

Велики број високих играча које Србија поседује чини екипу погодном за такав начин игре, који додатно допуњују прекиди, из којих су "орлови" увек опасни.

18' ГООООООООООООЛ! Србија води голом Сергеја - 0:1

Србија води након 18. минута игре. Сјајан пас Саше Лукића који је повеза леву и десну страну на којој се налазио Андрија Живковић када је упутио центаршут на петерац где се нашао Сергеј Милинковић Савић.

Велика радост Србије, након помало успављујуће игре стигао је гол, као награда за стрпљиву игру "орлова".

Србија без добре акције у првих четврт сата

Србија се у уводном делу меча одлучила да своју шансу тражи преко контри.

Углавном су напади ишли преко левог бока, али су се Илић и Живковић спетљали у неколико повољних ситуација.

Митровић и Влаховић имају проблеме да дођу до лопте, док се са друге стране са неколико опасних тркова истакао Еланга. Одлично Швеђани мењају стране и успели су да у неколико наврата направе вишак по боку који није искоришћен због лоших центаршутева.

Душан Влаховић
starsport

15' Србија не игра, Србија чека - 0:0

Првих 15 минута утакмице у потпуности припадају Швеђанима који су имали две-три прилике у којима су могли до постигнутог гола.

Србија је заузела дефанзивни став, играчи прате ривала, али без конкретних мера у транзицији. Играчи селектора Драгана Стојковића вребају прилику из контранапада, али је ништа не чине да то и ураде.

10' Ништа се не дешава, лопта се котрља - 0:0

Празан ход на мечу, без великих прилика. Шведска је у првих 10 минута направила 84 посто поседа лопте. То довољно говори о односу на утакмици између тимова. Србија је опрезна у дефанзиви и још увек није примила гол.

Златаново срце из ложе, овације на трибинама

Главна звезда овог дуела прати меч и ложе. Чим се појавио у кадру, кренула су скандирања и овације, а он је узвратио срцем.

Уводни притисак Шведске

Поново велики број грешака приликом постављања у везном реду Србије.

Притисак навалних играча не доноси резултат, те Швеђани лако провлаче лопту између линија српског тима.

Имали су неколико опасних убацивања по боку, а за сада се истиче Форсберг који се одлично креће и успешно проналази рупе у везном реду "орлова".

Крафт и Митровић јуре за лоптом
starsport

Миран почетак Србије

Много компактније делује Србија у односу на почетак меча са Аустријом.

"Орлови" су на поечтку меча препустили лопту ривалу и на својој половини чекају грешку Швеђана.

Митровић и Влаховић покушавају око центра да повременим притиском натерају последњу линију Томасонове екипе на погрешан пас.

5' Шведска офанзивном игром с времена на време прети Србији - 0:0

Још увек нема голова, али утисак је да су Швеђани офанзивнији и одлично организовани. Веома ефикасно преносе лопту с једне на другу страну терена и чини се да играчи Србије помало плаховито реагују у одбрани.

3' Добра кретња Србије у дефанзиви - 0:0

Фудбалери Шведске сигурнији у уводним минутима игре. Домаћа екипа је имала прилику да преко Елијасона дотури лопту на петерац, али није било играча који су испратили акцију.

Поново су дефанзивцима Србије противнички играчи дошли иза леђа, као и на утакмици против Аустрије.

1' Почео је меч - 0:0

Фудбалери Шведске извели су почетни ударац. Навијачи су аплаузом испратили почетак меча.

Интонирање химни

Почело је интонирање химни. Србији је припала част да као гостујући тим прва чује збуке "Боже правде".

Потом ће уследити химна Шведске "Ти стара, ти слободна". Ричард Дибек је писао речи химне.

Јаспер Вергут предводи судијску тројку

Белгијанчеви помоћници биће његови сународници Рубен Винс и Мартијн Тестерс.

Играчи излазе на терен

Фудбалери Шведске предвођени Виктором Линделефом и играчи Србије иза капитена Александра Митровића управо су крочили на терен стадиона "Френдс арена".

Све је спремно за почетак меча

Поређење два велика голгетера у националним селекцијама

Навијачи Србије у Шведској

"Орлови" ће имати одличну подршку у Солни.

Очекује се да велики број српских навијача буде присутан на "Пријатељској арени".

STARSPORT

Томасон: Потребно нам је да одиграмо добар меч

Селектор Шведске изјавио је да његову екипу очекује тежак дуел.

"Србија је спремна за Евро и очекује нас захтеван сусрет. Играчи се радују изазову и игрању пред домаћим навијачима", изјавио је Томасон

"Френдс арена" у Стокхолму

Стадион "Френдс арена" смештен је поред језера Растасјон у Солни, највећи је стадион у Скандинавији. Од отварања, арена је национални стадион. Капацитет је 50.000 столица, а стадион има и кров и то омогућава одржавање забавних догађаја током зимске сезоне у затвореном простору.

Шведска принцеза Викторија отворила је арену на церемонији 27. октобра 2012. године.

Златан Ибрахимовић је 14. новембра 2012. постигао први гол на новом националном стадиону Шведске у победи против Енглеске резултатом 4:2 . Утакмицу је гледало 49.967 људи, што је до 2017. године био рекорд посећености.

STARSPORT

Фудбалери Шведске на загревању

Златан ће се опростити после меча

Један од највећих шведских фудбалера - Златан Ибрахимовић - опростиће се од репрезентативне каријере, десет минута после меча против Србије.

Аугустинсон: Желимо да Ибри пружимо пригодан опроштај

Леви бек Шведске Лудвиг Аугустинсон изјавио је да ће екипа дати све од себе да уприличи Ибрахомовићев одлазак у пензију.

"Желимо да одиграмо добар меч и победимо, како би енергија била права за прославу и како бисмо захвалили Ибрахимовићу онако како он заслужује", изјавио је Аугустинсон.

Две измене у редовима Шведске у односу на меч против Данске

Шведска је направила две измене у односу на меч против Данске у коме су поражени - 2:1. Густав Нилсон и Емил Форсберг ће играти уместо Александера Исака и Симона Олсона.

Седам измена у тиму Србије у односу на меч са Аустријом

Предраг Рајковић ће на голу заменити Вању Милинковић-Савића.

У одбрани је дошло до две промене. Стојић ће на месту десног штопера заменити Спајића, док ће Миленковић играти на месту централног дефанзивца уместо Вељковића.

По левој страни ће уместо Гаћиновића играти Младеновић, а селектор Стојковић је заменио и оба задња везна. Уместо Гудеља и Максимовића, на терен у Солни ће истрчати Илић и Лукић.

Уместо Тадића, сусрет против Шведске ће започети Митровић.

Такође, очекује се да ће Србија променити формацију и да ће наступити у стандардној 3-4-1-2 формацији.

Играчи Шведске изашли да "осете" терен

Пред свој последњи меч за репрезентацију, Златан Ибрахимовић је за Фудбалски савез Шведске дао интервју у ком се осврнуо на досадашњу каријеру у националној селекцији.

Пре свега је имао поруку за навијаче.

"Када бих могао све да загрлим једним великим загрљајем, урадио бих то. На почетку се нисмо добро слагали, али смо временом ипак нашли заједнички језик и имали су велики утицај на моју игру. Увек су ми давали енергију и захвалан сам им на томе", рекао је Ибра.

Имао је Ибрахимовић поруку и за младе у Шведској.

"Не морате да будете као ја, али морате да се трудите у свему што радите. Ја сам био екстреман и увек сам желео више. Никада нисам био задовољан и то је оно што ме је одувек терало да се трудим више. Труд и посвећеност ће се увек исплатити", додао је Ибрахимовић.

Осврнуо се и на новог селектора Шведске, Јон Дала Томасона, који је постао први странац на клупи репрезентације у историји.

"Било је храбро поставити Данца на ту позицију. Ипак, свиђа ми се што је он тренер. Играо је за велике клубове, има много играчког искуства и водио је клуб у Шведској, тако да је заслужио прилику", изјавио је рекордер по броју голова за Шведску.

Рекао је и да му је омиљени саиграч био Хенрик Ларсон, као и да себе види као комплетног фудбалера.

"Ја сам најкомлетнији играч икада. Није било никог бољег од мене и то озбиљно мислим. Разлика између мене и осталих је што су други били добри у нечему, а ја сам био добар у свему", закључио је Ибра.

Кадрови са последњег тренинга Србије у Шведској

Форсберг уочи утакмице: Ибра је најбољи играч ког смо икад имали

Репрезентативац Шведске Емил Форсберг изјавио је да једва чека утакмицу са Србијом.

"Мислим да ће бити одличан меч. Ибрахимовић је најбољи играч у историји наше земље и идол за већину фудбалера у нашој земљи. Поделио сам са њим много тога на терену и за мене ће ово бити посебан сусрет", изјавио је Форсберг.

Састав Србије

Поглед на свлачионицу Шведске

Тим Шведске

Ибрахимовићева репрезентативна каријера

Деби за Шведску, Ибрахимовић је забележио 2001. године против Фарских Острва.

Био је део националне селекције на шест великих такмичења, од чега четири Европска и два Светска првенства.

Одиграо је укупно 122 утакмице у дресу са националним грбом, по чему је пети на вечној листи..

Са друге стране, убедљиво је најбољи стрелац репрезентације у историји са 62 поготка, од којих су неки ушли у историји.

Гол петом који је постигао против Италије на Евру 2004. године проглашен је најлепшим на турниру, док су му легендарне маказице против Енглеза на "Вемблију" из 2013. године донеле Пушкашов трофеј.

Награду за најбољег фудбалера у својој земљи добијао је рекордних 12 пута, од чега десет пута узастопно у периоду од 2007. до 2016. године.

EPA-EFE/Alessandro Di Marco

Досадашњи сусрети

Од осамостаљења Србије, две репрезентације су се састале у четири наврата.

Први сусрет био је пријатељског карактера и одигран је 2009. године у Београду, а Србија, коју је предводио Радомир Антић, победила је са 2:0, головима Николе Жигића у 1. и Бошка Јанковића у 82. минуту.

Друга утакмица била је такође пријатељска и одиграна је 2012. године у Шведској. Екипа коју је предводио Ерик Хамрен била је боља од Србије са 2:1, уз gолове Оле Тоивонена и Златана Ибрахимовића, док је једини погодак за "орлове" постигао Невен Суботић.

Уследила су затим два сусрета у оквиру Лиге нација 2022. године и у оба је Србија излазила као победник.

Прво је у Стокхолму Лука Јовић донео победу, да би у Београду Александар Митровић хет-триком, уз гол Саше Лукића обезбедио Србији нова три бода. Једини гол за Швеђане на том мечу постигао је Виктор Класон.

Лагана вежба уочи меча

Шведска у кризи

Шведска ће за разлику од Србије пропустити наредни Евро. Квалификациону групу са Белгијом, Аустријом, Азербејџаном и Естонијом, Швеђани су завршили на трећем месту са чек девет бодова мање од другопласиране Аустрије, што је било недовољно за пласман.

Након шест узастопних Европских првенстава, турнир у Немачкој биће први још од 2000. године на ком се неће чути шведска химна.

То је био главни разлог због ког је након седам година Јане Андерсон смењен са места селектора. Њега је на тој функцији у фебруару ове године заменио некадашњи репрезентативац Данске, Јон Дал Томасон.

Од Томасоновог доласка, Шведска је на три утакмице забележила два пораза и једну победу. На дебију новог селектора Португалија је била убедљива са 5:2, док је у марту минималним резултатом савладана Албанија.

У среду је Шведска одмерила снаге са Данском - ривалом Србије у групи Ц на Евру - и изгубила резултатом 2:1.

Након две деценије током којих су били редовни учесници великих такмичења, Шведску очекује смена генерација и пред Томасоном је велики посао, уколико жели да понови успехе свог претходника.

У првој од две провере пред пут у Немачку, Србија није оставила повољан утисак.

Није прошло ни 15 минута игре на мечу против Аустрије, а Стојковић је већ имао разлога за бригу. Систем са четворицом играча у дефанзиви није се испоставио као добро решење, те је тим Ралфа Рангника већ након 13. минута игре имао два гола предности, уз један недосуђен једанаестерац из првог минута.

Улога Немање Гудеља која је варирала од везисте до штопера у зависности од тога да ли екипа напада или се брани испоставила се као потпуни промашај, нарочито када се узме у обзир да у стартних 11 није било нити једног класичног бека.

Лоша комуникација и одбрана против транзиције, у којој је Гудељова улога била недефинасана натерали су Стојковића да се брзо врати на стандардну формацију са три штопера, што није било тешко, с обзиром на то да су играчи на терену били прилагођени управо таквом систему.

Промена формације донела је одређен помак у игри, али је тада до изражаја дошло одсуство Александра Митровића и његових способности да сачува лопту и прети приликом убацивања са стране - нешто на чему је дуго грађена игра репрезентације у претходним годинама.

Успела је Србија да дође до једног гола - након центаршута наравно - и до неколико прилика у наставку, али су и у табору "орлова" били свесни да ће против Шведске морати много боље.

Постоји нешто у науци о именима, или како би Латини рекли – nomen est omen – име је знак што понекад непогрешиво осликава и одређује људе. Човека по имену Златан иза ћошка чекала је срећна судбина иако почетак каријере и живота није указивао на пут до светског врха.

Дете разведених родитеља, гастарбајтера са Балкана, крадљивац бицикала, рекордер у броју пропуштених сати у школској години, чак 350 – 1998. године, проблематичног и агресивног понашања... Један у хиљаду и један од десетине хиљада који су крајем деведесетих година Шведској почели да табанају пут међу најбоље појединце. Многи су одустали, а Златан је постао све оно о чему је његов отац Ибро маштао, фудбалска звезда за коју не постоји мерна јединица.

Ибрахимовић је током каријере бранио боје девет клубова, од тога шест су прваци Европе. Укупно је освојио 34 тимска трофеја, у свакој европској екипи минимално по два и, такође, стаје раме уз раме с великанима попут Марадоне и Роналда старијег, који нису освојили Лигу шампиона.

Да није постао то што јесте, Ибрахимовић би можда био пробисвет или један од оних свима познатих исељеника који се током годишњег одмора враћају у кућу предака недовршене фасаде, ограђену капијом коју красе статуе лавова или лабудова.

Кад је Златан на терену све је у златном сјају

Сусрет који ће се одиграти на "Пријатељској арени" у Солни биће уједно и опроштај легендарног Златана Ибрахимовића од репрезентације Шведске.

Швеђани нису успели да се квалификују за Евро у Немачкој, али ће услед Ибрахимовићевог одласка у репрезентативну пензију имати мотив да одиграју добро и испрате свог најбољег стрелца како доликује.

Са друге стране, Србији ће дуел у Солни бити од великог значаја. Након бледе партије и пораза од Аустрије у Бечу у уторак, екипа Драгана Стојковића ће имати последњу прилику за уигравање пред почетак такмичења на ком Србија није учествовала више од две деценије.

Стога ће утакмица која формално има пријатељски, а донекле и ревијални статус, бити много више од пуког обележавања једне велике каријере.