23.46 - Србија дала осам поена Русији, 10 Украјини и 12 Данској.
23.37 - Први поени дошли из Сан Марина. Први максимум од 12 бодова отишао за Грчку.
23.21 - Гласање окончано. Ускоро почиње читање резултата из сваке земље.
23.04 - Почело гласање за најбољу песму „Евросонга"
23.00 - Украјинска представница Злата Огњевић извела је песму Гравитација, док је Италијан Марко Менгони отпевао баладу L'essenziale. Прелепа Норвежанка Маргарет Бергер савршеним наступом и заводљивим извођењем песме I Feed You My Love очарала је публику. Дует Ноди Татишвили-Софи Геловани представио Грузију романтичном песмом Водопад. Финале овогодишњег „Евросонга" затворио је Ирац Рајан Долан са нумером Само љубав преживљава.
22.41- Уз звуке фруле данска представница Емели де Форест отпевала је енергичну баладу Само сузе. Плавокоси и симпатични Исланђанин Ејдоур Инги извео је песму Ја сам жив. Азербејџански представник Фарид Мамадов отпевао је Држи ме, а његова плесна група одушевила је публику у Малмеу. Добро расположење донео је Грк Агатон Јаковидис и грчка група „Коза Мостра" са изузетно „заразном" мелодијом песме Алкохол је бесплатан.
22.24 - Румунски контратенор Цезар са пратећом балетском групом, која је сценским перформансом одушевила публику, извео је песму То је мој живот. Легендарна певачица Бони Тајлер представила је Велику Британију са нумером Веруј у мене. Уз прегршт пиротехнике Швеђанин Робин Сјернберг отпевао је песму Ти. Свим заљубљенима, мађарски бенд "ByeAlex" извео је песму Kedvesem.
22.03 - Рускиња Дина Гарипова измамила је емоције код публике баладом Шта ако, а немачка представница је подигла публику на ноге са нумером Glorious. Јерменска група „Доријанс" извела је песму Усамљена планета, коју је компоновао Тони Иоми. Изузетно осећајним наступом холандска певачица Анук отпевала је сетну баладу Птице.
21.47 - Роберто Белароса, белгијски представник, отпевао је песму Љубав убија, а Естонка Биргит Олгемел је у прелепој белој хаљини на „задимљеној" бини извела нумеру Нови почетак. Као и у првом полуфиналу оскудно одевена и атрактивна Белорускиња Алјона Ланскаја одушевила је публику, посебно мушки део. Симпатични Малтежанин Ђанлука ђускао је по бини, па је и публика играла из звуке песме Сутра.
21.31 - Литванац Андруис Појавис отпевао је лагану поп-рок нумеру Something, док је молдавска представница Алиона Мун одличним гласом, прелепом хаљином и занимљивим наступом одушевила публику. Атрактивном кореографијом Финкиња Криста Сикфридс енергично је извела песму Marry Me. Уз звуке гајди шпанска група „ЕСДМ" поручила је Са тобом до краја (Contigo Hasta el Final).
21.12 - Финале такмичења за Песму Евровизије почело је енергичном и заводљивом песмом L'Enfer Et Moi Францускиње Амандине Буржоа.
Данска ће бити домаћин такмичења за Песму Евровизије следеће године, пошто је Емели де Форест са песмом „Само сузе" победила на овогодишњем финалу у Малмеу.
Вицешампионска позиција припала је представнику Азербејџана Фариду Мамадову са нумером Hold Me, док је треће место заузела Украјинка Злата Огњевић са песмом Gravity.
Следе их: Норвешка, Русија, Грчка, Италија, Малта, Холандија, Мађарска, Молдавија, Белгија. Румунија, Шведска, Грузија, Белорусија, Исланд, Јерменија, Велика Британија, Естонија, Немачка, Литванија, Француска, Финска, Шпанија и Ирска.
Кладионичарске прогнозе су се испоставиле као изузетно тачне, пошто је претходних дана фаворит за победу била управо Данска, док су се високо котирале Украјина, Азербејџан, Русија и Норвешка.
Овогодишње финале Евросонга почело је грандиозном церемонијом. Специјалним наступом, под слоганом „Ми смо једно", свих 26 финалиста наступило је заједно на почетку манифестације. Испред сваке од делегација ишао је барјактар са заставама земаља из којих такмичари долазе.
Након церемоније приказан је кратки видео који је приказивао ларву која излази из земље, преваљује пут из Бакуа до Малмеа, где се претвара у лептира - симбол овогодишње „Песме Евровизије".
Чим се видео завршио, изведена је овогодишња химна Евросонга, коју су компоновали легендарни чланови групе „Аба" Бени Андерсон и Бјорн Улвеус.
Од 26 учесница само је победник Емели де Форест подигла Гран при трофеј, који је дизајнирао Кјели Енгман. Шампионски трофеј је направљен од детаљно исликаног пуног провидног стакла.
Финале „без СФРЈ"
Први пут од када земље бивше Југославије учествују на такмичењу за „Песму Евровизије", ниједна од њих није се нашла у финалу.
Упркос томе што Србија није у финалу, наша земља ипак је имала представнике. Композитор песме за Малту је Борис Чежак, Београђанин који је на ову острвску земљу отишао 90-тих година.
Још једна веза Балкана са финалном вечери „Евросонга" је и украјинска представница Злата Огњевић, пошто са очеве стране води порекло са ових простора. Злата је у свом обраћању рекла да са поносом једина заправо представља земље Балканског полуострва.
Што се гласања тиче, као и ранијих година, житељи свих 39 земаља-учесница овогодишњег „Евросонга", међу њима и Србија, могли су да гласају за своје фаворите међу 26 финалиста.
Резултат је био одређен на основу гласова публике путем телевотинга и националних жирија у односу 50:50. Жири у свакој земљи се састојао од шест чланова, а телевотинг је отворен након што су све песме изведене. Гласови су на крају сабрани.
Земље-учеснице су, као и ранијих година, додељивале поене од један до седам, а онда осам, 10 и 12. Само су последња три броја прочитана у укључењу из сваке земље.
]]>За победу на 58. „Евросонгу" ове године неће се надметати Србија, јер се „Моје 3" - Мирна Радуловић, Невена Божовић и Сара Јовановић нису пласирале у финале тог такмичења.
У финалној конкуренцији су представници Француске, Литваније, Молдавије, Финске, Шпаније, Белгије, Естоније, Белорусије, Малте, Русије, Немачке, Јерменије, Холандије, Румуније, Велике Британије.
Финалисти су и извођачи из Шведске, Мађарске, Данске, Исланда, Азербејџана, Грчке, Украјине, Италије, Норвешке, Грузије и Ирске.
Коначни редослед наступа одредили су продуценти, а потом га је верификовао извршни супервизор такмичења Јон Ола Санд.
Први пут у историји финале „Евросонга", проћи ће без земаља са простора бивше Југославије.
Као и ранијих година, житељи свих 39 земаља-учесница овогодишњег „Евросонга", међу њима и Србије, моћи ће вечерас да гласају за своје фаворите мећу 26 финалиста.
На кладионицама и даље прво место заузима Емели из Данске, затим следе Норвешка и Украјина.
РТС ће од 21 час преносити последње вече „Песме Евровизије", када ће се сазнати домаћин следећег „Евросонга".
]]>Од 17 учесника другог полуфинала, десет земаља je прошло даље:: Мађарска, Азербејџан, Грузија, Румунија, Норвешка, Исланд, Јерменија, Финска, Малта и Грчка.
Уз десет песмама са највише поена из првог полуфинала, као и 6 песама представника земаља које се директно пласирају, публика и жирији из 39 земаља Европе бираће у суботу којој ће , од укупно 26 комозиција дати своје гласове и титулу победника Евросонга.
На основу раније обављеног прелиминарног жреба за победнике полуфинала и директне финалисте по којем је одређено ко ће наступати у ком делу вечери (првом или другом), продуценти су, непосредно по завршетку другог полуфинала и конференције за медије, предложили коначан редослед наступања финалиста који је верификовао Јон Ола Санд, извршни супервизор Песме Евровизије. На састанку шефова делегација у марту одређено случајним жребом да Шведска наступа под редним бројем 16.
Финално вече отвориће представница Француске, Амандин Буржуа, а затвориће Рајан Долан из Ирске.
Коначан редослед наступа у финалу 58.Евросонга :
1. Француска
2. Литванија
3. Молдавија
4. Финска
5. Шпанија
6. Белгија
7. Естонија
8. Белорусија
9. Малта
10. Русија
11. Немачка
12. Јерменија
13. Холандија
14. Румунија
15. Велика Британија
16. Шведска
17. Мађарска
18. Данска
19. Исланд
20. Азербејџан
21. Грчка
22. Украјина
23. Италија
24. Норвешка
25. Грузија
26. Ирска
Као и ранијих година, житељи свих 39 земаља-учесница овогодишњег Евросонга, међу њима и Србије, моћи ће сутра увече да гласају за своје фаворите међу 26 финалиста.
Директан пренос финалне вечери 58. Песме Евровизије је у суботу 18. маја u 21 час на Првом програму РТС-a, програму РТС Сателит, Дигитал и РТС HD, а финале се може пратити и путем онлајн видео стриминга на сајту Радио-телевизије Србије ( http://www.rts.rs/page/live/ci.html ) и на главном евровизијском интернет порталу ( eurovision.tv ).
Иако су на најбољи начин извеле песму Саше Милошевића Марета „Љубав је свуда" са којом су победиле на националном избору за Песму Евровизије Беосонгу у марту ове године, Мирна Радуловић, Невена Божовић и Сара Јовановић, чланице групе „Моје 3" и са њима пратећи вокали Ксенија Милошевић, Дуња Вујадиновић и Јелена Митић у првом полуфиналу у Малмеу нису освојиле довољно гласова публике и жирија за пролазак Србије у финале.
У финале се исте вечери нису пласирали ни: Словенија, Хрватска, Црна Гора, Кипар и Аустрија.
Сви финалисти 58. Песме Евровизије су били познати када се делегација Србије вратила из Малмеа.
Финале Евросонга је у суботу 18. маја, пренос можете погледати на Првом програму РТС-а од 21 час.
]]>22.53 - Први финалиста је Мађарска.
22.20 - Рокери Aдријан Љуљђурај и Бледар Сејко композицијом Идентитет "бране" боје Aлбаније; Грузијци Софо и Нодико су изазвали емоције романтичном песмом Waterfall; Tемпераментни и униформисани Швајцарци поручују You and me; Цезар из Румуније уз пратњу балетске групе, која је сценским наступом публику у Малме арени оставила без даха, на занимљив начин пева То је мој живот.
21.52 - Јерменска група "Гор Суџијан" извела је песму Lonely planet, у којој доминирају звуци гитаре; мађарски бенд "Bye Alex", чији је фронтмен дипломирани филозоф, представио се нумером Kedvesem; композиторка и певачица Маргарет Бергер, која је отпевала песму I feed you my love у заводљивом уском белом костиму, одличном интерпретацијом представила је Норвешку.
21.40 - Статичним наступом и нумером Еg a lif представио се Исланђанин Ејдоур Инги Гинлаугсон; Грци, група "Koза Мостра" и Агатонас Јаковидис су уз добро познате звуке бузукија извели динамичну песму Alcohol is free; Израелка Моран Мазор извођењем баладе Rak bishvilo и провокативном хаљином, привукла је велику пажњу у Малме арени.
21.38 - Енергична Криста Сикфридс је несвакидашњом кореографијом током извођења нумере Marry me, буквално "запалила Малме"; Maлтежанин Ђанлука Бецина је побрао бројне симпатије, а интересантно је то што је песму Tomorrow компоновао Београђанин Борис Чезак; Само шампиони - поручују Бугари Елица и Стојан уз етно мелодију, којом доминирају гајде.
21.22 - Представница Сан Марина, певачица сјајних вокалних способности Валентина Монета, извела је баладу Crisalide; Maкедонци Есма & Лозано извели су песму Пред да се раздени и бриљирали на сцени, што и не треба да чуди, јер је Реџепова ипак "краљица (ромске) музике"; нежне мелодије Азербејџанца Фарида Мамадова, који је отпевао баладу Hold me, изазвале су овације у арени.
21.11 - Друго полуфинално вече је почело наступом представника Летоније - групе "PeR", која је извела нумеру Here We Go. Харизматични момци у костимима са шљокицама су динамичним наступом и занимљивом мелодијом, подигли публику у Малме арени на ноге.
Одржано је друго, уједно и последње полуфинално вече 58. такмичења за „Песму Евровизије" у Малме арени.
Седамнаест земаља се такмичило, а њих 10 је захваљујући гласовима жирија и публике ушло у велико финале.
На финалној вечери такмичења за „Песму Евровизије" у суботу 18. маја наступају: Jeрменија, Азербејџан, Белорусија, Белгија, Данска, Естонија, Финска, Француска, Грузија, Немачка, Грчка, Мађарска, Исланд, Ирска, Италија, Литванија, Малта, Молдавија, Норвешка, Румунија, Русија, Шпанија, Шведска, Холандија, Украјина и Велика Британија.
У другом полуфиналу, поред 17 земаља учесница, гласале су и три земље - директни финалисти: Шпанија, Немачка и Француска.
Како се гласало?
До сада је начин гласања био такав да публика и жири бирају 10 најбољих песама и гласају за њих системом 1-8, 10 и 12. Међутим, начин гласања се променио. Од ове године, и жири и публика мораће да оцене све песме учеснице полуфинала (и финала).
Дакле, земље учеснице другог полуфинала морале су да оцене свих 16 песама оценама 1-16 (пошто не могу да гласају за своју песму; 1 поен за најлошију, 16 поена за најбољу песму учесницу), док троје директних финалиста оцењује песме оценама од 1 до 17.
Комбиновањем ових гласова жирија и публике, добија се 10 најбоље пласираних земаља, које су тако добиле већ познате евровизијске поене - 1-8, 10 и 12 (за најбољу песму).
Жири је своје гласове доделио гледајући другу генералну пробу, док је публика гласала након што је свих 17 песама отпевано 16. маја. Гласало се 15 минута.
Србија није могла да гласа. Према правилима такмичења, то ће бити омогућено тек у суботу, када буде финале.
Као и прво полуфинале, шоу је сама водила шведска комичарка и водитељка Петра Меде. Она ће сама водити и велико финале, а из "green rooma" ће се јављати шведски певач и трећепласирани на „Евросонгу" у Диселдорфу 2011, Ерик Саде.
Друго полуфинале отворио је „Оркестар Урбан" - специфичан оркестар плесача који на посебан начин приређује омаж оркестру који је 42 године био неизоставни део „Песме Евровизије". Овај узбудљиви перформанс је на неки начин био посвећен прошлости, али у исто време је представљао и добродошлицу будућности.
У ревијалном делу наступали су светски познати шведски извођачи Дарин и Агнес. Обоје су у прошлости покушали да представљају Шведску на „Песми Евровизије", али им то није пошло за руком.
Пре објаве резултата полуфинала, изведени су и скечеви сада већ добро познате Линде Вудруф, која је гледаоце на комичан начин провела кроз Шведску.
Нажалост, у финалу нећемо гледати и представнице Србије, „Моје 3".
]]>
На Евросонгу 2013. баш током вечерашњег другог полуфинала гледаоци ће имати прилику да чују јубиларну 1300. евровизијску песму. Овај мали јубилеј припао је песми „Hold me" из Азербејџана у извођењеу Фарида Мамадова , а биће изведена под редним бројем четири.
У другом полуфиналу такмиче се и представници следећих земаља:
Летонија, Малта, Исланд, Сан Марино, Финска, БЈР Македонија, Бугарска Израел, Норвешка, Албанија, Мађарска, Швајцарска, Грузија, Јерменија, Румунија и Грчка и већ поменути Азербејџан, прошлогодишњи домаћин Евросонга.
Домаћини ове године, Јавни сервис Шведске и ЕБУ, припремили су и као и прве ноћи и ово вече занимљив ревијални програм у Малме арени. Завршница Песме Евровизије се приближава, па ће тако бројни фанови вечерас у Малме Арени са узбуђењем дочекати и редослед наступа финалиста у суботу 18. маја који ће бити познат после поноћи и прес конференције која је по стандарду одмах после такмичења.
]]>Стручни жири је гласао на јуче одржаној генералној проби, а свака земља ће своје коначне бодове доделити на основи гласања жирија и телевотинга. Такође, као и пре два дана такмичење почиње у 21 сат.
Азербајџански представник Ферид извешће посебну кореографију за коју обећава да ће гледаоце заинтригирати, а пуно пиротехнике биће кориштено за време грузијског, албанског и румунског наступа.
За разлику од њих Исланд, Израел и Мађарска ће имати мање више статичне наступе, а пажњу ће усмерити на на песме.
Судећи према изведеним пробама у Малмеу, финска представница ће направити прави шоу на сцени, а на самом крају наступа ће пољубити једну од својих плесачица.
]]>Од "Песме Евровизије" 2008. у Београду, организатори такмичења увели су три такмичарске вечери : два полуфинала и једно финале. Европска радио- дифузна унија је због све већег интересовања за такмичење морала да уведе две полуфиналне вечери, у којима је свако морао да на свој начин избори место у финалу. Дакле, без обзира које су место освојиле претходне године, свака земља учесница од тада мора прво да прође једно од два полуфинала.
Право директног учешћа у финалу имају само чланице "Велике петорке" и представник земље домаћина.
Велика Британија, Шпанија, Италија, Француска и Немачка сматрају се државама- оснивачима "Песме Евровизије". То су земље које и највише подржавају овај велики европски музички пројекат и зато се њихова групација зове "Велика петорка". Чланице- представници не морају да пролазе квалификације и такмиче се директно у евровизијском финалу.
Чувена британска певачица Бони Тајлер, представљаће Велику Британију ове године у којој острвска држава бележи 56. учешће на Евросонгу.
Шпански представници ове године су трио ""El sueño de Morfeo", Немачки такмичари биће група "Каскада" а Амадин Буржуа певаће за Француску. Победник овогодишњег фестивала "Сан Ремо", Марко Менгони браниће боје италијанске заставе.
Према правилима "Песме Евровизије" и представници земље- домаћина такмичења такође наступају тек у великом финалу. Тако ће у суботу за Шведску певати Робин Шернберг, победник фестивала "Мелодифестивален" који је и један од највећих националних евровизијских избора у Европи.
После другог полуфинала, биће познато још десет песама- представника земаља који ће се, заједно са наведених 16, борити за наклоност публике и жирија у финалу.
Осим престижне титуле победника најдуговечнијег и најпопуларнијег европског музичког такмичења, извођачи добијају и ручно израђени трофеј "Песме Евровизије" од стакла, који је први пут промовисан 2008. године када је домаћин био Београд.
]]>Иако су на набољи могући начин извеле песму Саше Милошевића Марета "Љубав је свуда", српске представнице "МОЈЕ 3"- Невена Божовић, Сара Јовановић и Мирна Радуловић и са њима пратећи вокали Ксенија Милошевић, Дуња Вујадиновић и Јелена Митић, нису освојиле довољно гласова публике и жирија за пролазак Србије у финале такмичења.
Душка Вучинић, извршни директор пројекта „Песме Евровизијe Србије: „Евросонг" је музичко такмичење на коме је Србија имала великог успеха. Овакве ствари се догађају. "'Моје 3" су лепо представљале своју земљу у Малмеу и ништа није трагично. Жири из 16 земаља, плус још три вечерас је дао своје оцене, публика своје гласове и добили смо првих 10 финалиста".
У финале овогодишње "Песме Евровизије" су се пласирали :
- Молдавија (9 учешћа ове земље до сада, последњих 5 година редовно у финалу)
- Литванија (14 учешћа, трећу годину заредом у финалу)
- Ирска (47 учешћа до сада, 7 победа, четврту годину заредом у финалу)
- Естонија (19 пута на Евросонгу, треће финале од 2010.)
- Белорусија (10 пута на Евровизији,у финалу после две године паузе)
- Данска (42 учешћа, две победе, од 2008. сваки пут у финалу)
- Русија (17 пута на такмичењу, једна победа, сваки пут у финалу Евросонга)
- Белгија (55 учешћа државе на Евросонгу, две победе, у финалу први пут након 2010.)
- Украјина (једна победа, од 11 година учешћа сваки пут у финалу)
- Холандија (54 такмичења до сада, 4 победе, у финалу после чак девет година паузе)
У финале се нису пласирали:
- Аустрија (46 учешћа на Евросонгу до сада, једна победа, у финалу после годину дана паузе)
- Словенија (до сада 19 учешћа, другу годину заредом без финала)
- Хрватска (21 пут на такмичењу, од 2010. године без финала)
- Црна Гора (5 пута на Евросонгу, до сада без наступа у финалу)
- Кипар (31 Евровизија, другу годину заредом у финалу)
- Србија (7 учешћа на такмичењу, једна победа, без финалa први пут након 2009.)
(*извор: независни евровизијски интернет портал escserbia.com)
По завршетку прве полуфиналне вечери Евросонга, сви победници полуфинала присуствовали су заједничкој прес конференцији у оквиру које је одржан прелиминарни жреб за наступ у финалу.
Коначни редослед наступања одредиће продуценти Евросонга и то након избора још 10 финалиста другог полуфинала (16. мај) , као и на основу критеријума да две песме сличног жанра не могу стајати једна до друге.
]]>22.47 - Први финалиста Молдавија.
22.17 - Савршеним наступом у Малмеу „Моје 3" затвориле су прво полуфинално вече. Занимљивом и енергичном кореографијом и сјајним вокалима српске представнице дигле су на ноге публику, која је играла уз мелодију Љубав је свуда.
22.13 - У елегантној хаљини Кипранка Деспина Олимпиу отпевала лагану и романтичну нумеру. Насупрот ирској поруци, Белгијанац Роберто Белароса тврди да Љубав убија.
22.03 - Атрактивна плавокоса Белорускиња Алјона Ланскаја извела је најватренији наступ досад. Уз звуке виолине, у прелепој балској хаљини на којој су се мењале боје, молдавска представница отпевала је баладу O Mie. Ирац Рајан Долан поручио је свима да само Љубав преживљава.
21.52 - Сетну баладу Птице извела холандска представница Анук. Дабстеп ритмом црногорски хип хоп двојац „Who See" заједно са одличним гласом Нине Жижић разбудио помало успавану публику у Малмеу и позвао је на Игранку. Шармантни Литванац Андруис Појавис отпевао нумеру Something.
21.38 - Уз звук фруле Данкиња Емели де Форест отпевала је песму Само сузе, која подсећа на прошлогодишњу победничку Еуфорију. Сигурно извођење Рускиње Дине Гарапове. Занимљивим драмским наступом Украјину представила Злата Огневич баладом Гравитација.
21.24 - Естонка Биргит Олгемел отпевала је лагану баладу, док је словеначка такмичарка енергичним наступом запалила дворану у Малмеу. Нумером Мижерја хрватски представници Клапа са Мора успели су на кратко да публику преселе на обале Далмације.
21.11 - Прво полуфинално вече је почело наступом Аустријанке Наталије Кели са нумером Shine.
У Малме арени завршено прво полуфинале 58. „Евросонга". Српске представнице „Моје 3" нису прошле, док су место у финалу обезбедиле Молдавија, Данска, Литванија, Русија, Ирска, Белгија, Естонија, Украјина, Белорусија и Холандија.
Упркос томе што су савршено извеле песму Љубав је свуда, српске представнице нису се изборила за учешће у финалу 18. маја. Занимљиво ниједан од представника са простора бивше Југославије није прошао у финале.
Извршни директор пројекта „Песме Евровизијe Србије" Душка Вучинић рекла је након објављивања финалиста да је „Евросонг" музичко такмичење на коме је Србија имала великог успеха.
„Овакве ствари се догађају. 'Моје 3' су лепо представљале своју земљу у Малмеу и ништа није трагично. Жири из 16 земаља плус још три вечерас је дао своје оцене, публика своје гласове и добили смо првих 10 финалиста", истакла је Вучинићева.
Специјална гошћа првог полуфинала била је прошлогодишња победница Лорин, која је са измењеном верзијом песмом Еуфорија отворила надметање у Малмеу. Водитељка и домаћин Евросонга је шведска комичарка Петра Меде.
Полуфинално вече је отворила Аустријанка Наталија Кели, а уследиле су Естонија, Словенија, Хрватска, Данска, Русија, Украјина, Холандија, Црна Гора, Литванија, Белорусија, Молдавија, Ирска, Кипар, Белгија и Србија.
Слоган 58. по реду „Песме Евровизије" гласи „Ми смо једно", чиме је хтело да се укаже на различитости, жељу за јединством и слагањем међу народима.
Заштитни знак овогодишњег такмичења је лептир, а у Малме арени сцена ће бити тог облика. Основа главне позорнице у арени биће кружног облика, са пистом која води до споредне бине, на другом крају арене.
Вечерашњи шоу ће трајати до отприлике 11 сати, а последњих пола сата ће се гласати. Од 16 полуфиналиста само ће десет проћи у финале и наступити у суботу 18. маја.
Друго полуфинално вече одржаће се у четвртак, када ће наступити других 16 земаља: Албанија, Јерменија, Азербејџан, Бугарска, Македонија, Финска, Грузија, Грчка, Мађарска, Исланд, Израел, Летонија, Малта, Норвешка, Румунија, Сан Марино и Швајцарска.
Право директног проласка у финале имају представници „велике петорке" - Велика Британија, Француска, Немачка, Шпанија, Италија и представник земље домаћина Евросонга - Шведска.
]]>Сат и по уочи наступа „Моје 3" су у укључењу у Дневник РТС-а рекле да су веома узбуђене, срећне и поносне што ће представљати Србију у Шведској.
„Пре свега смо срећне, пошто је учешће на Евросонгу предивно искуство које ће памтити цео живот", рекле су српске представнице.
„Моје 3", заједно са пратећим вокалима Ксенијом Милошевић, Дуњом Вујадиновић и Јеленом Митић вечерас наступају у Малме арени под редним бројем 16.
Извешће композицију Саше Милошевића Марета Љубав је свуда. Кореографију потписује Милош Пауновић, а за костиме је задужена Ана Љубинковић.
Такмичење ће отворити представница Аустрије Наталија Кели, а следе Естонија, Словенија, Хрватска, Данска, Русија, Украјина, Холандија, Црна Гора, Литванија, Белорусија, Молдавија, Ирска, Кипар, Белгија и Србија.
Право директног проласка у финале имају представници „Велике петорке" - Велика Британија, Француска, Немачка, Шпанија, Италија и представник земље домаћина Евросонга - Шведска.
Десет финалиста изабраће стручни жири и публика из земаља учесница првог полуфинала, али и две земаље такозване „Велике петорке", Велике Британије и Италије, као и домаћин Шведска.
На званичном евровизијском порталу, у марту је објавјен нови правилник о начињу гласања жирија и публике.
Сада ће се оцењивати све такмичарске песме, уместо ранијег правила када су се бодови од један до 12 додељивали само за десет најбољих песама по мишљењу публике и жирија.
Резултати гласања сваког члана жирија одређене земље ће се спојити да би се добио укупан поредак, од првог до последњег места.
На исти начин ће се рачунати гласови публике. Спајањем укупног резултата гласања жирија и резултата гласова публике, добиће се укупан поредак свих учесника.
Србија је као самостална држава први пут наступила на „Песми Евровизије" 2007. године у Финској и победила са песмом Молитва, коју је извела Марија Шерифовић, остваривши рекорд по броју поена које је добила (298).
Следеће године Београд је био домаћин„ Евросонга", а српска представница Јелена Томашевић је заузела шесто место.
Марко Кон и Милан Николић 2009. године се нису пласирали у финале, 2010. године Милан Станковић заузео је 13. место, Даница Нина Радојичић 2011. године 14. место, а Жељко Јоксимовић са нумером Није љубав ствар освојио је прошле године у Бакуу треће место.
Певачица Лорен победница такмичења у престоници Азербејџана, Бакуу 2012. године, са песмом Еуфорија, омогућила је Шведској организацију 58. музичког телевизијског спектакла.
Омиљени шоу Европљана ће зато пети пут бити одржан у Шведској, а други пут у граду Малмеу.
Овогодишњи слоган „Песме Евровизије" гласи „Ми смо једно" (We are the one), указујући на богатство различитих култура које се преплићу у тој земљи, жељу за јединством и слагањем међу народима, а заштитни знак овогодишњег такмичења је лептир.
Упутства за гласање
Публика ће моћи да гласа вечерас тек после извођења свих 16 песама. За „Мoje 3", у првој полуфиналној вечери моћи ће да гласају гледаоци ТВ преноса првог полуфинала из Велике Британије, Шведске, Италије, Данске, Хрватске, Украјине, Холандије, Аустрије, Словеније, Естоније, Русије, Литваније, Ирске, Белорусије, Кипра, Црне Горе, Белгије и Молдавије. Са једног броја телефона може се послати смс порука, или упутити позив највише 20 пута. Организатори „Евросонга" лансирали су и мобилну апликацију за паметне телефоне, чији ће власници из многих земаља Европе, бити у прилици да много једноставније гласају- само једним притиском на илустрацију земље чије представнике желе да подрже. Након извођења свих песама, на програму националне телевизије државе у којој живите, проверите бројеве телефона на које можете оставити свој глас за песму Љубав је свуда и „Мoje 3" - Србију. Гласајте за „Моје 3", подржите Србију!
]]>Омиљени шоу Европљана, 58. "Песма Евровизије" ће зато пети пут бити одржана у Шведској а други пут у граду Малмеу.
Током вечерашњег првог полуфинала, 16 песама- представника земаља такмичиће се за наклност публике и жирија : Аустрија, Естонија, Словенија, Хрватска, Данска, Русија, Украјина, Холандија, Црна Гора, Литванија, Белорусија, Молдавија, Ирска, Кипар, Белгија и Србија ("Моје 3").
Представнице Србије, "МОЈЕ 3" такмиче се композицијом Саше Милошевића Марета "Љубав је свуда", ауторка текста песме је Марина Туцаковић. Уз Сару, Невену и Мирну на сцени ће бити и пратећи вокали Ксенија Милошевић, Дуња Вујадиновић и Јелена Митић.
Кореограф сценског наступа је Милош Пауновић, ауторка сценских костима је модна дизајнерка Ана Љубинковић.
Евровизијске представнице Србије подржала је и Канцеларијa за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Владе Републике Србије.
Велика подршка српском тиму је и наша евровизијска победница, Марија Шерифовић, која је чак и допутовала у Малме.
Европска публика ће моћи да гласа вечерас тек после извођења свих 16 песама а стручни жирији су (као и ранијих година) своје бодове доделили и ковертирали током друге генералне пробе свих учесника првог полуфинала на сцени Малме арене.
Директан пренос такмичења почиње у 21.00 на првом каналу РТС- а, као и на програмима РТС Сателит, Дигитал и РТС ХД као и путем онлајн видео стриминга на сајту Радио- телевизије Србије (http://www.rts.rs/page/live/sr.html)
Друго полуфинале је 16-ог а финале "Песме Евровизије" је 18. маја.
Упутства за гласање
Публика ће моћи да гласа вечерас тек после извођења свих 16 песама. За "МОЈЕ 3", у првој полуфиналној вечери моћи ће да гласају гледаоци ТВ преноса првог полуфинала из Велике Британије, Шведске, Италије, Данске, Хрватске, Украјине, Холандије, Аустрије, Словеније, Естоније, Русије, Литваније, Ирске, Белорусије, Кипра, Црне Горе, Белгије и Молдавије. Са једног броја телефона може се послати СМС порука или упутити позив највише 20 пута. Организатори Евросонга лансирали су и мобилну апликацију за паметне телефоне, чији ће власници из многих земаља Европе, бити у прилици да много једноставније гласају- само једним притиском на илустрацију земље чије представнике желе да подрже. Након извођења свих песама, на програму националне телевизије државе у којој живите, проверите бројеве телефона на које можете оставити свој глас за песму "Љубав је свуда"" и "МОЈЕ 3"- Србију. Гласајте за "Моје 3", подржите Србију!
]]>По Евровизијским правилима, СМС гласовима публике и жирија (у односу 50:50) у финале пролази по десет песама - представника земаља, из првог и другог полуфинала са највише поена.
Према евровизијској шеми, најбољих десет извођача и песама оцењују се бодовима 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,10 и 12. (Стручни жирији ће овог пута мало другачије гласати, па неће бити учесника са нула поена али остаје правило обједињавања гласова публике и гласова жирија у односу 50:50).
Овде можете преузети табела за интерно оцењивање за прво и друго полуфинално вече Песме Евровизије 2013.
Уколико у вашем друштву одредите другачија правила оцењивања такмичара Еуросонга, нећете погрешити - сврха овог најдуговечнијег музичког такмичења је културна размена и дружење, кроз музику и плес.
Слоган Шведске - овогодишње земље домаћина "Песме Евровизије" гласи "Сви смо једно"(We are one) : „Овогодишњи слоган одражава универзални осећај који ће милиони људи доживети у мају ове године, када цела Европа буде славила своје разноликости", рекао је Јон Ола Санд, извршни супервизор Песме Евровизије. „Ово такмичење је пројекат који уједињује милионе људи - на истоку, западу, северу и југу. Иза свог присутног гламура налази се идеја подршке различитостима и подршка креативности, идеја заједништва и среће".
Пратите директне преносе 58. "Песме Евровизије" на програмима Радио телевизије Србије
(РТС1, РТС Сателит, Дигитал и РТС HD као и путем онлајн видео стриминга на сајту РТС-а : www.rts.rs/page/live/sr.html)
]]>- Њих три заиста у правом смислу те речи симболизују слоган овогодишњег Евроонга „Ми смо једно" својим понашањем и комуникацијом са свима које су до сада имале прилику да сретну у Малмеу - истакла је Душка Вучинић, извршни директор Песме Евровизије Србије.
Свечаности у згради Опере могли су да присуствују само представници делегација, док су фанови имали могућност присуства у „Еуроклубу" и славља организованох тамо, односно могли су да присуствују церемонији на отвореном испред великих видео скринова постављених испред места догађаја.
Прва је на црвени тепих стигла Лорен, победница прошлогодишњег Евросонга која је омогућила одржавање овог такмичења Шведској.После ње су стизале делегације учеснице, а на црвени тепих су излазиле абецеденим редом. У различитим стилизованим И пригодним гардеробама које су изазивале мању или већу пажњу, извођачи су пленили интересовање медија. Како преносе бројних евровизијски сајтови,највише пажње изазвала је поп-рок легенда Велике Британије И преставница ове земље у Малмеу , Бони Тајлер.
]]>Марија Шерифовић и Мирна, Невена и Сара су заједно организовале "журку крај базена" дан уочи званичног отварања 58. Евосонга за коју је владало велико интересовање међу новинарима и фановима у Малмеу.
Сара, Мирна и Невена отпевале су неколико песама, а на захтев гостију запевала је и Марија Шерифовић, која је подсећамо са песмом "Молитва" тријумфовала на Евросонгу пре неколико година.
Поред Марије, "Моје 3" је овом приликом подржао и фудбалски клуб "Малмо" чији су чланови девојкама поклонили дресове са потписима.
]]>Представљени су сви детаљи сценског извођења песме Србије, који су планирани за наступ у првом полуфиналу 14. маја.
Евровизијска делегација Србије је после пробе на сцени наставила консултације са продукционим тимом организатора програма, како би утврдили све жељене детаље осмишљеног вокалног и сценског приказа наших представница, пред наступ 14. маја.
Конференција за медије српског евровизијског тима, била је последња на програму петог радног дана за акредитоване новинаре у Малмеу, што није утицало на утисак о „Моје 3", већ су наслови првих извештаја сведочили да им је управо српски тим улепшао завршетак напорног радног дана.
О сценским костимима наших представница, дизајнерке Ане Љубинковић, говорио је аутор креативног концепта „Моје 3" и арт директор РТС-а, Борис Миљковић.
„Нама се креације веома допадају, а што је најважније допадају се девојкама. Овога пута оне заиста изгледају као врло младе девојке, што Невена, Сара и Мирна збиља и јесу. Зато је Ана Љубинковић и осмислила такав модни дизајн. Желели смо да сценски костими буду баш овакви, да објаснимо нашу песму кроз визуелни ефекат: Три девојке, три дилеме, три различита става о љубави, а у једној личности, јер и анђео и ђаво су у сваком од нас", рекао је Миљковић.
Марија Шерифовић се појавила на прес конференцији као изненађење вечери, а новинари су наравно имали и пуно питања за евровизијску победницу „Евросонга" 2007. године.
„Радује ме што сам поново овде са вама, на 'Песми Евровизије'. Већ сам дуго на сцени и учинило ми се да је добар тренутак, да нешто учиним и из друге позиције, као што је овај долазак у Малме. Желим да пружим подршку Саши Милошевићу Марету и српским представницама ове године. Оне су врло лепе, имају много квалитета, а први од њих је што оне јако добро певају", рекла је Марија Шерифовић.
Евровизијска делегација Србије, задовољна је постигнутим током досадашњег боравка у Малмеу, а за интернет портал РТС-а поручили су да су наше представнице потпуно спремне за наступ у уторак увече, у првом полуфиналу „Песме Евровизије".
Подсећамо, „Моје 3" извешће песму Србије 14. маја, под редним бројем 16, као последње на програму прве такмичарске вечери 58. „Евросонга".
]]>Представљени су сви детаљи сценског извођења песме Србије који су планирани за наступ у
првом полуфиналу 14. маја.
Еровизијска делегација Србије је после пробе на сцени наставила консултације са продукционим тимом организатора програма, како би утврдили све жељене детаље осмишљеног вокалног и сценског приказа наших представница, пред наступ 14. маја.
Конференција за медије српског евровизијског тима била је последња на програму петог радног дана за акредитоване новинаре у Малмеу, што није утицало на утисак о "Мoje 3" већ су наслови првих извештаја сведочили да им је управо српски тим улепшао завршетак напорног радног дана.
Поред питања у вези са песмом Србије и сценском презентацијом, новинари су питали Невену како се осећа као извођач који је наступом на Дечјој и Песми Евровизије ушао у историју Евросонга, Сара је одговарала на питања у вези са доласком из Рима у Београд. Новинари су знали и да је Мирна Радуловић победница музичког ТВ шоуа "Први глас Србије" али и за податак да је 12 година свирала виолину а неколико година певала песме "Аббе" у трибјут бенду.
О сценским костимима наших представница, дизајнерке Ане Љубинковић, говорио је аутор креативног концепта "Мoje 3" и арт директор РТС- а, Борис Миљковић : "Нама се креације веома допадају а што је најважније допадају се девојкама. Овога пута оне заиста изгледају као врло младе девојке што Невена, Сара и Мирна збиља и јесу. Зато је Ана Љубинковић и осмислила такав модни дизајн- желели смо да сценски костими буду баш овакви, да објаснимо нашу песму кроз визуелни ефекат пачворка: три девојке (три дилеме, три различита става о љубави) а у једној личности- јер и анђео и ђаво су у сваком од нас".
Марија Шерифовић се појавила на прес конференцији као изненађење вечери а новинари су наравно имали и пуно питања за евровизијску победницу Евросонга 2007. године. "Радује ме што сам поново овде са вама, на Песми Евровизије. Већ сам дуго на сцени и учинило ми се да је добар тренутак да нешто учиним и из друге позиције- као што је овај долазак у Малме, желим да пружим подршку Саши Милошевићу Марету и српским представницама ове године. Оне су врло лепе, имају много квалитета а први од њих је што оне јако добро певају.", рекла је Марија Шерифовић.
По завршетку конференције за медије, "Мoje 3" су још неко време остале у Прес центру на раније заказаним интервјуима са представницима медија.
Евровизијска делегација Србије задовољна је постигнутим током досадашњег боравка у Малмеу а за интернет портал РТС-а поручили су да су наше представнице потпуно спремне за наступ у уторак увече, у првом полуфиналу Песме Евровизије.
Подсећамо, "Мoje 3" извешће песму Србије 14. маја под редним бројем 16, као последње на програму прве такмичарске вечери 58. Евросонга.
]]>После извођења свих песама, гледаоци могу гласати за своје фаворите путем телефона, СМС поруке, али и путем апликације. Глас путем апликације биће награђен видео одговором из такмичарског бекстејџа.
ЕБУ је у сарадњи са Јавним сервисима Шведске (СВТ), Немачке (НДР) и Холандије (ТРОС) понудила љубитељима Евровизије апликацију на енглеском, шведском, немачком и холандском језику, а у плану је превођење на још неколико језика.
Све представнике српске дијаспоре позивамо да и на овај начин гласају за представнице Србије у Малмеу 14. маја у полуфиналу када је „Моје 3" под редним број 16 извести композицију „Љубав је свуда".
Подсећамо да прве полуфиналне вечери у уторак за Србију могу да гласају гледаоци из Велике Британије, Шведске, талије, Данске, Хрватске, Украјине, Холандије, Аустрије, Словеније, Естоније, Русије, Литваније, Ирске, Белорусије, Кипра, Црне Горе, Белгије и Молдавије.
]]>У емисији „Србија на вези" Сателитског програма РТС коју је вечерас уређивала Јелена Ђорђевић -Поповић , представнице Србије позвале су све оне који то могу и желе да их подрже током полуфиналне вечери 14. Маја слањем СМС -а, који ће у збиру једнако колико и гласови жирија одлучити првих 10 финалиста Песме Евровизије.
- За Србију у првом полуфиналу Евросонга могу да гласају ТВ гледаоци из следећих земаља: Велика Британија, Шведска, Италија, Данска, Хрватска, Украјина, Холандија, Аустрија, Словенија, Естонија, Русија, Литванија, Ирска, Белорусија, Црна Гора, Белгија и Молдавија- рекла је поред осталог Душка Вучинић, извршни директор пројекта Песма Евровизије за Србију и напоменула да 14. Маја наша дијаспора преко националног емитера Евросонга у својој земљи може да сазна тачан број за гласање, и том броју да дода број „16"- редни број наступа „Моје 3".
Основни циљ, а свакако најважнији корак ка даљем пласману "Моје 3" на Евросонгу је, како су то неколико пута саме изјавиле Мирна, Невена и Сара, је улазак у финале које је у суботу 18. маја.
Подсећамо да ће бројеви за гласање у земљама које то могу да учине првог полуфинала, као и сваке године бити транспарентни и на званичном сајту РТС-а у подсајту „Песма Евровизије", као и на САТ РТС 14. маја , а потом за све учеснике финала и 18. маја када је финале.
Редослед наступа у финалу биће познат до 17. маја у 3 сата ујутру. Пре тога, обавиће се прелиминарни жреб финалиста, чиме ће се одредити у ком делу вечери наступају такмичари. Посебним жребом, биће одређен редослед наступа чланова „Велике петорке"-12. маја на конференцији за новинаре. Већ је познато да ће домаћин - представник Шведске у наступити 16. у финалу.
]]>